Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Destici, yeniden BBP Genel Baş
BBP'nin 10. Olağan Büyük Kurultayı, Ankara Atatürk Spor Salonu'nda yapıldı. Dest
Belediye başkanlarından sonra
AK Parti, belediye başkanlıkları ile değişimin zaman kaybedilmeden gerçekleştiri
Bakan Soylu:"Makam sahiplerine
Soylu, "İnsanlar makam sahibi insanlara, görevlerinden dolayı 'Allah senden razı
Metiner’den rektör Gönüllü’ye
Ak Parti’li Mehmet Metiner, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Gönüllü'nün "Bir erkek
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDE YAZ
Cumhuriyet Üniversitesinde Yönetmeliklere ve mevzuata aykırı uygulamalar olduğun
TÜRKİYE VE SİVAS’IN GELECEĞİ

TÜRKİYE VE SİVAS’IN GELECEĞİ

  Bu yazı 01 Nisan 2013, Pazartesi 18:04:20 eklenmiştir. 1069 kez okunmuştur.
Yazar : İsmail H.KONAR


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye giderek bir maceralı büyüme arzusunun peşine takılmış bir halde tıpkı Âşık Veysel’in dediği gibi;”ne halde olduğunu bilmeden, gündüz gece gitmektedir.”

Suriye yönetimi egemen güçlerin arzularını yerine getirmeyince başına birçok gaileler açarak kendisini savaşın eşiğinde buldu. Türkiye başta olmak üzere birçok ülke bu işin çok çabuk sonuçlanacağını sanıyor olsalar da yanıldıklarını gördüler. Suriye kendi iç dinamikleri ile yıkılamayınca bu kez devreye başkaca güçleri sokma yoluna gidilmekte olduğu görülmektedir. Türkiye’nin birdenbire PKK ile barışır gözükmesinin ardındaki gizemin bu olduğu yakında daha açık şekilde görülecektir.

PKK lı elamanlar ,(artık terörist dememeliyiz devleti zatı şahanelerimiz böyle gördüklerine göre)yaz ile birlikte Suriye de etkin görevlerine başlayacaklardır. Türkiye’den silah bırakıp gitmelerine ilişkin tartışmalar aslında PKK’nın Suriye’de konuşlandırılmasını gölgelemek için yapılan karatma operasyonlarıdır.

Suriye Kuzey Irak petrollerinin İsrail Üzerinden Akdeniz’e taşınmasına izin verse idi başına bu tür belalar açılmayacaktı. Yine geleceğin en önemli zenginliği olan Fırat suyunu başta Suudi Arabistan olmak üzere körfez ülkelerine taşınmasına izin verse idi ,Esad’ dan iyi lider olmayacaktı.

Bir yanda bizim halkımız aldatılmakta bir yanda Suriye insanlarına acı çektirilmektedir. Bu durumda Türkiye açıkça geleceği meçhul bir büyüme rüyası uğruna tarihi hatalar içerisine düşürülmektedir. Diğer yanda ise aynı oyunun bir gün de bizim için oynanabileceği düşünülmeden emperyalist ülkelerin planlarına aracılık eder hale düşürülmüş olmaktadır. Aktif dış politika adı ile bu tür maceralara gidilirken içeride de geleceğin federal devlet yapılanmasına olanak sağlayan iç düzenlemeler yapılması yolunda da adımlar atılmaktadır.

Genelde olacak bu değişikliklerin Sivas üzerindeki etkilerine gelir isek, Sivas hangi tür bir yapılanmanın içerisinde olacaktır onu da görmemiş gerekmektedir. Artık illerin birleştirileceği ve eyaletler bazında şekillendirileceği gerçeği karşısında Sivas kendisini hangi yapı içerisinde bulacaktır onu tartışmamız gerekmektedir. İdare mahkemeler kuruluş kanununa göre esas alınırsa; Sivas Tokat ve Erzincan ile birlikte bir yapılanma içerisine girebilir. Bu durumda büyük olasılıkla eyalet merkezi Sivas olacaktır. Ancak eğer ticari ajanslıklar şeklinde bir yapılaşma içerisinde yer alırsa Yozgat ve Kayseri ile birlikte bir yapılanma içerisinde olacaktır. Böyle bir durumda ise eyalet merkezi Kayseri olacaktır.

Sivas’taki sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin ve hatta toplumsal önderlerin bu konuyu tartışmaya alıp kendisi için en iyi olan sonuca doğru baskı gurupları oluşturma yoluna gitmelidir. Yoksa sonrasında yapılacak çalışmaların ve sızlanmaların hiçbir yararı olmayacaktır.

Uyur şehir olarak kalmaya devam edildiği sürece bilelim ki Sivas hele de Kayseri merkezli bir yapının içerisinde olması durumunda küçülmeye devam edecektir.

 


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 

Diğer İsmail H.KONAR Yazıları
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SİVAS'IN GERİLEMESİNİNDE ÖNEMLİ PAY SAHİBİ Mİ OLMUŞ ?
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.