Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Erdoğan: Son günlerde bazı ken
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Hadımköy Dr
Restoran, lokanta, kafelerde a
'Restoran, Lokanta, Kafe, Pastane, Börekçi, Tatlıcı ve İçerisinde Yeme-İçme Hizm
Milletvekili transferlerini en
"Seçimlerden sonra grupların oluşması için süre verilecek, yeni grup kurulamayac
SpaceX'in ilk insanlı uzay mek
Elon Musk tarafından kurulan SpaceX'in "Crew Dragon" isimli uzay mekiğiyle ilk i
Trump'tan tehdit gibi açıklama
ABD Başkanı Donald Trump, Minneapolis’teki protestolara müdahale için gerekirse
SUVAS’DAN SİVAS’A

SUVAS’DAN SİVAS’A

  Bu yazı 10 Mart 2013, Pazar 10:44:55 eklenmiştir.
Yazar :


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazetede yazı yazmak, hem bilgi isteyen hem cesaret isteyen bir sanattır. Yazarken, Hukuki ve toplumsal dengeleri gözetmekle birlikte, kişilik haklarına saygı göstermekte gerekmektedir. 

                   

Gazetecilik aslında gönüllü toplum çıkarlarının savunuculuğudur. Bu nedenle bir milletvekilinden daha çok Toplumsal konularda etkinliğe ve sorumluluğa sahiptir. 

                    

Yerel türde gazeteciliğe ilk kez, 12 Eylül sonrası siyasi çalışmalar yasaklanmış olduğundan uğraşımızı düşünsel anlamda yürütmek amacı ile bir gurup arkadaşla birlikte Nihat Doğan’ın sahibi olduğu ANADOLU Gazetesinde 8 Kasım 1982 tarihinde başladık. Daha sonrasında da YENİ ÜLKE gazetesinin kurucuları arasında yer alarak uzunca bir süre imtiyaz sahipliğini yaptım.  

 

Her ne kadar 16 Martlarda bu gazetenin kuruluş yıldönümünde dahi anılır olmasak da,(gerçi artık o gazete de yok ama geçmişteki yaptıklarına bakarak yaptığım bu değerlendir) hem yerel hem de genel iktidarın yanlışlarını dile getirme noktasında güçlü bir kalem olduğum gerçeğini yok edemezler. Ara ara TV programcılığı da yaptıktan sonra Sivas dışından olsa da şimdilerde Sivas Egemen internet gazetesinde değişik konularda yazarak bu uğraşımı sürdürmekteyim  

                                       

Sivas tarihte yeri itibari ile çok önemli işlevler üstlenmiş bir kentimiz. SUAS’(suouz)ların kurduğu bu yerleşim yeri SUVAZ isminden SİVAS ismine dönüşen bir yolculukla Anadolu tarihinde her zaman var olmuş bir beldedir. Türk tarihinde de Danişment, Selçuklu, Eratna, Kadı Burhanettin devletlerinin başşehirliği, Osmanlı eyaletlerinden Eyaleti-i Rum’un merkezliğini yapmıştır. En son olarak ta Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş günlerinde bir ölçüde1107 gün fiili başkentliğini yaparak tarihine yaraşır yerini almıştır. 

                  

Bugüne baktığımızda, Sivas konumuna ve önemine yakışan yerde değildir.1950 den sonra siyasi iktidarlar nezdinde önemini kaybeden Sivas, sonrası yıllarda ara ara yatırımlar almışsa da küçülen bir şehir olmaktan bir türlü kurtaramamıştır.1950’li yıllarda nüfus itibari ile onuncu olan bu şehir bugün bakıyoruz yirmi dördüncü sıralara kadar inmiş durumdadır. 

                  

Sivas konumu ve tarihi itibarı ile hep devlet desteğini almış bir yerleşim alanıdır. Devlet desteğini yitirdiğinde de bahtı ters düz olan bir yerdir. Özel girişimcilik ruhunun azlığı, sermaye yetersizliği, ortak çalışma becerisi ve kültürünün gelişmemiş oluşu gibi olumsuzluklarına seçilmişlerinin bir kaçı dışında diğerlerinin Sivaslıyı ve Sivas’ı temsil yönünde eksik kalması nedeniylede belini doğrultamamıştır. 

                  

Sivas’ın küçülmesinde toplumsal yönden olumsuzluklar 1960 yılından itibaren başlamıştır.3.Demir çelik fabrikasını yıllardır özlemle bekleyen Sivaslılar bu fabrikanın İskenderun’a yapılmasının açıklanması üzerine içinde biriken öfke selini Sivas-Kayseri maçı sonrasında yaşanan ölümler sonrasında göstermiştir. 

                 

Kente yaşanılan 17 Eylül 1967 de, Kayseri kökenlilere karşı yapılan kitlesel öfkenin yarattığı etki nedeniyle Sivas’tan insan, sermaye ve bilgi göçü başlamıştır 

               

Ardından. 3–5 Eylül 1978 de Alevi ve Mutezilelere karşı yapılan mala ve cana yönelik şiddet hareketleri ile Sivas merkezden ve köylerinden göçler hızlanmıştır. Tüccar ve tarım kesimi göçü ile ekonomik kaynakları zayıflamıştır.  

                 

Son olarak da 2 Temmuz 1993 tarihinde yaşanan insanlık suçu denilebilecek düzeyde hoşgörüsüzlüğün sonucundan yaşanan o kara gün, Sivas’ın imajını olumsuz etkilemiştir. Sivas bu olayın müteahhidi olmasa da bilinçsizce taşeronluğunu yapmıştır. 2 Temmuz kara günü, Sivas’ta ki mevcut sermaye ve yetişmiş insan göçünün yeniden artmasında önemli bir unsur olmuştur. Sivas’ı Dünya kenti olmaktan uzaklaştırmıştır. Sivas’a başka yerden akabilecek sermaye ve yetişmiş gücün çekingen kalmasına neden olunmuştur.  

                 

Sivas’ın imajının düzeltilmesi için, evrensel kültür değerlerini yüklenmiş, hoşgörülü, dayanışmacı bir toplumsal yapının oluşturulması yönünde çalışmalar gösterilmediği sürece, küçük olsun benim olsun zihniyetini terk etmedikçe Sivas hep küçük yerel tabirle güdük şehir olmaya namzet olarak kalacaktır. 

                

Sivas’ın başta siyasi ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, yöneticileri, üniversitesi, basın kuruluşları bir araya gelip “nerede yanlış yapıyoruz-yanlışlarımızı nasıl aşmalıyız” yönünde bir özeleştiri yapmadıkça doğru yolu bulmamız bize hep uzak kalacaktır. 

                

En büyük erdem kendi yanlışını görebilmek ve bundan dönebilme gücünü gösterebilmektir. Bu kişiler için olduğu kadar kitleler için de önemli bir meziyettir. Diliyorum ki bir gün Sivas geçmişteki konumuna uygun yere gelmesi için gayret gösteren insanların yaşadığı bir kente dönüşür. 

               

 

 

 

 

 

 

 

 


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 

Diğer Yazıları
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.