Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
MHP'de 30 belediye başkanı ada
MHP'de 30 belediye başkan adayı daha belli oldu. Denizli'de Ebru Leman Kalkan ad
10 bin kişilik Sivas Merkez Yü
Yapımı kısa süre önce tamamlanan ve iç ve çevre düzenlemesi yapılan 10 bin kişil
Kaşıkçı cinayetinde ses kaydın
Dünya kamuoyu, salı günü ABD Başkanı Donald Trump'a Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı
Sivas Belediye Başkanı olamadı
Uşak Belediye başkanı, başkanlık makamını bir günlüğüne sosyal medya fenomeni Re
İstanbul’da sabah namazının va
‘Sabah namazına katılım az oluyor’ diyen İstanbul Müftülüğü, sabah namazının erk
SİVAS SINIR İLİ Mİ OLUYOR?

SİVAS SINIR İLİ Mİ OLUYOR?

  Bu yazı 04 Mart 2013, Pazartesi 15:17:54 eklenmiştir.
Yazar : İsmail H.KONAR


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İmralı çözüm sürecinin tutanaklarının sızdırılması konusunda bir suçlamadır gidiyor. Sanki kötü olan yapılan değil de yapılanı ifşa etmek suç oluyor. 

İmralı tutanaklarını burada yeniden anlatmak ve değerlendirmek istemiyorum.Açık ve net bir durum var ki Türkiye hükümeti bu tutanaklar sonucunda tutsak durumuna düşmüştür.Allah memleketimizi bu tutsakların tutsaklığından kurtarır umarım.Halkın gözü biraz olsun açılır. 

Ahmet Türk denilen bir adam çıkıp tutanakların sızdırılmasını ahlaksızlık olarak değerlendirebiliyor. Oysaki Türk ismini soyadında taşıya taşıya ve Türkiye milletvekili sıfatı ile Türkiye’nin bölünmesine ilişkin planların ve çalışmaların içerisinde yer alıyor bu ahlaksızlık değil ona göre. 

Başbakan, tutanakların sızdırılmasını büyük bir pişkinlikle eleştirebiliyor. Orada kendisine hakaret ölçüsüne varan değerlendirmeleri görmezlikten gelebiliyor. Bunu çözüme sabotaj olarak görebiliyor. 

Başkalarını da suçluyor. Çözüme destek vermedikleri için. Çözüm mü çözülmemi olduğu henüz anlaşılmayan bu görüşmelerde “analar ağlamasın “gibi safçasına bir slogana yatarak memleketin ülkenin altı oyuluyor. Bunu yaparken de destek istiyor. 

Başka partileri Sivas’tan ötesine gitmemekle suçlayarak Başbakan dolaylı bir biçimde bir sınır çiziyor. Bu sınırı çizerken de Sivas’tan hiçbir tepki sesi gelmiyor. Anadolu’nun ortasında en emin bildiğimiz yer olan Sivas, bu plan uygulamaya konulursa, Edirne gibi, Kilis gibi Ağrı gibi sınır vilayeti olacak. 

Ülkenin kurtuluş kararlarının alındığı Sivas halkı, bu söylem karşısında tavır almıyorsa, sessiz kalıyorsa, siyasilerini uyarmıyorsa açıkça uyuyor demektir. Uyandığında ise bir yanı kopmuş bölünük bir kent durumuna düşmüş olacaktır. 

Anlaşılan o ki, bu plan nedeniyle Sivas’ı geliştirecek ve büyütecek çok şey Sivas’a yapılmıyor. Sivas, son on yılda 125 bin insanını kaybetti. Her yıl bir ilçesinin nüfusu kadar bir yitiğe karşılık geliyor bu sayı. Göçen insan sadece sayısını götürmüyor. O kentte edindiği ekonomik değeri de alıp götürüyor. Getireceği ekonomik değerden de mahrum bırakıyor. Sivas ekonomisi bu nedenle akanı az çıkanı çok bir havuz misali hiç dolmuyor. 

Bütün-büyük şehir yasası ile artık Türkiye fiilen eyalet sistemine benzer bir yapıya girmiş bulunmaktadır. Sivas, 750 bin nüfusun altında kaldığından ihtimal odur ki ilerleyen süreçte ya tokat ya Erzincan, ya Yozgat ile birleştirilip bir eyalet il şekline gelecektir. Kayseri’ye de bağlanma ihtimali de bulunmaktadır. Her biri devlete açılan bir el olan, il ekonomisine getirileri olan ve kırsal alan hizmet kapısı olan belde belediyeleri kapatıldı. Sivas’ta sanırım ilçe belediyelerinden başka( o da ilçe oldukları için zorunluluk gereği)Gemerek ve Şarkışla beldeleri dışında belde belediyesi kalmadı.  

Sivas, Ülkesi ve kendisi ile ilgili olumsuzluklara karşı bu kadar silik, bu kadar pasif bir dönemi hiçbir zaman yaşamamıştı. Allah sonumuzu hayırlara getire… 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 

Diğer İsmail H.KONAR Yazıları
 
Sivas'ta Ak Parti'nin Belediye Başkanı adayı kim olmalı?
Avukat Hilmi Bilgin
Mimar Sami Aydın
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.