Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Erdoğan: Son günlerde bazı ken
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Hadımköy Dr
Restoran, lokanta, kafelerde a
'Restoran, Lokanta, Kafe, Pastane, Börekçi, Tatlıcı ve İçerisinde Yeme-İçme Hizm
Milletvekili transferlerini en
"Seçimlerden sonra grupların oluşması için süre verilecek, yeni grup kurulamayac
SpaceX'in ilk insanlı uzay mek
Elon Musk tarafından kurulan SpaceX'in "Crew Dragon" isimli uzay mekiğiyle ilk i
Trump'tan tehdit gibi açıklama
ABD Başkanı Donald Trump, Minneapolis’teki protestolara müdahale için gerekirse
SİVAS’IN KIŞ FAKİRLİĞİ

SİVAS’IN KIŞ FAKİRLİĞİ

  Bu yazı 21 Ocak 2013, Pazartesi 19:22:05 eklenmiştir.
Yazar :


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sivas, zenginliklerinden birisi olan kışından, kar etmeyi beceremeyen illere örnek olarak daha ne kadar uyuyacak bilemiyorum.

Bazıları hemen itiraz edecekler. Kışdan zenginlik olur mu diyecekler. Bakabilirsen görebilirsen olur. Bugün kayak merkezlerinin var oluş nedenleri kış değil mi? Yanı başımızdaki Erciyes ile Palandöken, Ilgaz, Davraz, Kartalkaya, Uludağ kışın canlanan para kesen yerler değil mi? İsviçre’nin Davos kentinin özelliği ne? Dağlar ve kış değil mi?

Sivas’ta kış dersen mevsimin yarısı en azından.Dağ dersen dünyaya yeter özellikte ve sayıda..Ama tesis yok.O nedenle de kış Sivaslı için beyaz kıyamet.Zülüm ve işkencenin adı oluyor.

Her dağ da kış sporları yapılamaz. Öncelikle çok soğuk olmaması gerekiyor. Ayrıca vahşi hayvanların çok olmaması gerekiyor. Uçurum ve çığ tehlikesi olmaması gerekiyor. Fazlaca ağaçlık olmaması da gerekiyor.

Sivas dağlarının zenginliğine bir erebilse, kışın kış sporları için yazın ise spor kamp alanı olarak kullanılabilecek tesisleri kazanabilir. Merkezi bir yerde ulaşım kolaylığı olan bir yer es geçiliyor. Nedeni tesis yok. Tesis zor mu desek, il özel idaresinin o kadar kaynağı içerisinde dağlarımızı canlandırmaması hayret edilecek bir şey.

Ticaret ve sanayi odası 2023 vizyonu olarak Sivas’ı 2022 de kış sporları için olimpiyat merkezi olma hedefi koyuyor. Ama ne yaptı dersen ortada yazıdan başka bir şey yok.Demek ki hedefi görenin önce hareket etmesi gerekiyor.STOS bir dağı seçecek ve oraya tesis yapacak.Aynı şeyi üniversite yapacak.Spor bölümü olan üniversitenin kış sporları için bir merkezinin olmaması üzüntü veren bir durumdur.Üniversite içerisine otel yapacakları paraya bir daha kış sporları merkezi yapabilirlerdi.İl özel idaresi,Üniversite,STOS,Sivasspor seçilmiş bir dağda tesis yaptıklarında işte sana kışı kar haline getirmenin ilk adımı açılmış olunacaktır.belediye de katılabilir.Spor il müdürlüğü derken yanına özel sektör katılınca işte sana yaz kış işleyen bir kazanım alanı.

Sakar dağı, Yıldız dağı, Tecer dağı, Gürlevük dağı hatta Merakum. Bu tür tesisleşme için yol gözleyen dağlarımız. Bu sıralamaya Kızıldağ, Bey dağı, Köse dağını Asmalı, Yılanlı, Dumanlı Dilmaç dağlarını

katarsanız en azından yirmi dağın bu iş için ne kadar uygun olduğu görülecektir. Ama hem ulaşım kolaylığı hem de şehir merkezine yakınlığı açısından en uygun üç dağımız bulunmaktadır. Sakar, Tecer, Yıldız dağı.

Belediye seçimlerinde artık belediye başkanları gerek kent içi ırmaklarının değerlendirilmesi ile Sivas dağlarının değerlendirilmesi üzerinde de kafa yormalılardır.

Sivas’ kış festivali yapınca o zamana özgü karsızlığı görüp de alaya alanlara ve bu işin önünün kesilmesine neden olan bilinçsiz, bilgisiz, kişiler, siyasiler ve medya mensuplarına diyeceğiz tek şey var. Bedeniniz demem ama ruhunuz kar altında kaldı mı? Sivas’taki kışı görüp o günkü düşündükleriniz için utanmak tamısınız?

Kar bebeği yarışması, kar güreşi Sivas’tan literatüre girecekti. Engel oldunuz. Belediye başkanı sayın Aydın’da sürdürmeyerek Sivas’ın küçük ufkuna hapsoldu. Boşuna dememişler. Az gelişmiş memleketi az gelişmiş kafalar kalkındıramaz.


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!
durunda okuyun
okuyun inanmayın
şehrin ileri gelenlerine bi sorun bakalım daha erciyeste palandökende pist yokken, kayak yarışmaları ve elemeleri nerede yapılyodu. kim zamanında kimler tarafından hangi izinle ortasından yol geçirilereek bu nimetde elinizden alındı
Sivas neyi avantaja çevirdi ki...bunu çevirsin...yıldız dağı projesi eski gençlik spor il müdürü emin bey döneminde asıl gündeme gelmişti..
kendisi sivaslıydı...o dönemin partileri adamın başını yediler...
adam aydına gitti...proje yarım kaldı....yıl 2013 hala yıldız dağı projesi hayata geçemedi...erciyes dağında üniversitenin oteli bile varken kış memleketi sivasta millet kayak için kayseriye-sarıkamışa-palandökene gidiyor. olan sivasa oluyor....ivme kaybediyor-kan kaybediyor-giderek gerliyor-bugün mutlaka büyükşehir olması gereken bu güzel il, neredeyse küçük iller statüsüne girecek...cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda üst basamaklarda yer alan bu il bugün her yönü ile gerilerde...üniversitesi ile, kişi başına düşen milli gelir payı ile sonlarda....bu şehir bunu haketmiyor kesinlikle...bunlar ortak bir sivas platformu kurularak mutlaka tartışılmalı, çözüm yolları bulunmalı....


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 

Diğer Yazıları
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.