Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Hakkari'den acı haber: 1 şehit
Hakkari'nin Şemdinli İlçesi Derecik beldesinde devam eden operasyonlar sırasında
MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SE
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, AKP sözcüsünün açıklamaların ardından
MHP'ye af çıkışı: Cumhurbaşkan
AK Parti Sözcüsü Çelik, MHP lideri Bahçeli'nin af tasarısıyla ilgili Cumhurbaşka
Kaşıkçı olayının seyrini değiş
Önceki gün Türk ve uluslararası basınında yer alan bir iddia gündeme bomba gibi
Bahçeli’den Erdoğan’ın sözleri
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın afla ilgili sözlerine
REFERANDUMUN ARDINDAN

REFERANDUMUN ARDINDAN

  Bu yazı 14 Eylul 2010, SALI 21:49:50 eklenmiştir.
Yazar : İsmail H.KONAR
Bir on iki eylülü daha atlattık. Umarım sonucu hepimiz için hayırlı olur.


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hayır’a koşanlardan idik ama milletin ekseriyeti evet dedi. Bundan sonra sonucu fazla da tartışmanın bir yararı yoktur. Ancak şunu hatırlatmadan geçemeyeceğim. Bugün 12 Eylülle hesaplaşmak amacı ile evet verenler şöyle bir geçmişlerini hatırlasınlar. Askerin iktidara el koyması için yağmur duasına çıkar gibi edenler,12 Eylülün anayasasına da evet demiş olduklarını hatırlamalarını öneririm. Demek ki 28 yıl önceki evetleri doğru değilmiş. Şimdi ki evelerinin de yıllar geçtikten sonra doğru olup olmadığını da o zaman göreceğiz. O zaman da hayır verenleri nerede ise hain ilan ediyorlardı. Şimdi de aynı gözle görmekteler. Hele bunu da bir başbakan çıkıp meydanlardan ilan ediyorsa “hayır oyu verecekleri PPK ile aynı safta yer tutanlar olarak gösteriyorsa ve darbeci gibi bir suçlama” demokratik düşünce anlayışı nerede kalır? O nedenle başbakanın özür dilerim sözünü de inandırıcı ve içten bulmuyorum. Yüzsüzlüğün pişkinliği olarak görmekteyim. Kendisi hakkında yapmış olduğu değerlendirmeler nedeniyle dava açılabilecek olanları sakinleştirmeye yönelik bir Altan alma olarak görmekteyim.

              

Referandum sonucu asıl düşünülmesi gereken husus Güneydoğudaki katılmama boykotudur. Artık güneydoğunun önemli bir kısmının fiilen yüreğini Türkiye’den ayırmış olduğunun göstergesidir. İktidarın ivedilikle bu sorunu giderecek yol ve yöntemleri bulması gerekmektedir. İyi şeylerde paylaşımı sevmeyen muhalefeti yerden yere vuran bu iktidar zor şeylerde muhalefete el uzatacaktır. Amaca söylediklerine bakınca hangi vicdanla ve pişkinlikle bunu yapacaktır? Türkiye’nin önündeki sorun budur.

              

Bir diğer önemli sorun ekonomidir. Anayasal oyalamalarla bir takım gündelik çıkışlarla ve görüntüyü kapatan perdelemelerle ekonomik krizin boyutu belli edilmese de derin bir ekonomik kriz içerisinde olduğumuz gerçeğini kimse inkâr etmemelidir. Zaten yansıması apaçık ortada durmaktadır. İktidar her zaman suni gündemlerle halkı etrafında birleştirecek bir şey bulacak olmasına güveniyor olsa da bazen insani olaylarda mayayı tutturmak her zaman mümkün olmayabilir.

             

Sivas’ın gelecek seçimlerini için bir gösterge olarak değerlendirilebilecek bu sonuca göre beş milletvekilliğinin bir tanesi BBP kontenjanı olmak üzere AKP’nin olacağı bellidir. Bir tanesi de CHP’nin olacağı anlaşılmaktadır.

             

Osman Kılıç, Hamza Yerlikaya bu nedenle AKP’ye kalan üç milletvekilliği içerisinde öncelikle feda edileceği anlaşılan isimler olarak gözükmektedir. Eğer Sami Aydın ilk üç içerisinde olur ise kendisini belediye başkanlığından götüren BBP oyları ile bu kez milletvekilliğine uzanabilir.

            

CHP de yarış Yine Malik Ejder Özdemir ile İl başkanı Bülent Renda deniz arasında geçecektir. İkinci sıra bir Sünni kökenli adaya bırakılması muhtemel olacağından Deniz ile Özdemir arasındaki yarışın kızgın geçeceği anlaşılacaktır. Zaten bir milletvekillik potansiyel olan yerde hele de Sivas’ın bu siyasi görüntüsünde CHP’nin adaylarını belirlerken çok dikkatli olması tabanı ürkütecek parti demokratik reflekslerini zorlamayacak bir görüntü ile çıkılmaması durumunda bir milletvekilliği dahi tehlikeye girebilir.

         

Siyasette temel görüntü budur.. Ancak siyasette her şey her an değişebilir. Çünkü insanı olaylarda fazlaca kesin konuşmak yanıltıcı olabiliyor.


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 

Diğer İsmail H.KONAR Yazıları
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.