Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Bakan Soylu:"Makam sahiplerine
Soylu, "İnsanlar makam sahibi insanlara, görevlerinden dolayı 'Allah senden razı
Metiner’den rektör Gönüllü’ye
Ak Parti’li Mehmet Metiner, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Gönüllü'nün "Bir erkek
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDE YAZ
Cumhuriyet Üniversitesinde Yönetmeliklere ve mevzuata aykırı uygulamalar olduğun
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENC
Müftülük yasasının Meclis Genel Kurulu’na geleceğinin öğrenilmesinin ardından Cu
"ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNİN UYGULA
Birçok olumsuz, kayırmacı uygulama ve icraatlar ile medya aracılıyla kamuoyunun,
ÖRTÜLEN NE?

ÖRTÜLEN NE?

  Bu yazı 09 KASIM 2010, SALI 01:02:30 eklenmiştir. 2112 kez okunmuştur.
Yazar : İsmail H.KONAR


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Seçimler yaklaşınca AKP klasik sığınma aracı olan başörtüsü meselesine hemen sarıldı. Yine aylarca gündemi meşgul edecek konunun içerisinde, birçok gerçeğimizi görmekten gelerek gözlerimiz bantlı bir halde seçimlere gideceğiz.

                     

 CHP de sanki üzerine tek vazife bu kalmışçasına türban kıvılcımını üfleyip AKP’nin ocağına ateş taşıyacak tavır ve hareketlerde bulunmayı sürdürmekte.

                      

Şimdi otuz yıldır Türkiye’nin gündemini meşgul eden terör ve başörtüsü tartışmasının ortaya çıkarılış zamanlaması ve sürdürülmesi şöyle bir irdelendiğinde ülkenin gündemini meşgul eden bu iki unsurun Türkiye’nin başına örülen çorap olan 12 Eylülle bağlantılı bir organizasyon olduğunu hemen görebilmekteyiz.

                     

 Terör konusunu şimdilik bir başka yazıya bırakıp başörtüsü ile aslında nelerinde örtüldüğünü göstermek istiyorum.

                     

 Bu başörtüsü meselesi en başta eğitimin üzerinde vesayet sistemi kuran YÖK’ün getirmiş olduğu düzeni tartışmamızı engellemektedir. Üniversitelerde fırsat eşitliğini bozan harçları konuşmuyoruz. Eğitimin kalitesizliğini fark etmiyoruz. Öğrenci için en önemli sorun olan yerleşim sorununu unutuyoruz. Evet, başörtüsü en başta üniversitelerdeki sorunların üzerini örtüyor. Çözümü tartıştırmıyor. Türkiye’nin beyni olan gençlerimizi geleceğim olan insanlarımızı gerçek sorunlarımızı tartışmaktan çözüm üretmekten alıkoyuyor.

Başörtüsü tartışması yüzünden kadınlarımızın kadın olmaktan ötürü karşılaştıkları sorunları tartışamıyoruz. Kadın eğlence ve zevk unsuru olarak görülüyor bunu tartışmıyoruz. Anamız bacımız kızımız ve eşimiz dediğimiz kadınların fırsat eşitsizliği cenderesinde ezilmişliğine bakmıyoruz. Töre namus cinayeti denilerek öldürülmelerine seyirci kalıyoruz. Kadınlarımızın hala %25 inin oku yazar olmadığını dile getirmiyoruz. Kadınlarımızın mecliste temsil edilmelerinin %5 in altında kaldığını söyleyemiyoruz. Cahil ve ezilmiş kadınların yetiştirdiği çocuklardan oluşmuş bir toplumda demokrasi yerine zorbalığın hâkim olacağı gerçeğinden rahatsız değiliz.

                   

 Üniversitede başörtüsü için verilen mücadelenin onda biri kadar bir mücadele verip “üniversiteyi bitirenlerin yarısının işsiz kalacağı Türkiye gerçeği” karşısında ne olacak halimiz? Diye bir derdi dert edinmiyoruz.

                   

Avutuluyoruz. Uyutuluyoruz. Sanal korkularla korkutuluyoruz. Şimdi şöyle karar versek. “Türkiye’deki kadınlarının tamamının başını açsak acaba Türkiye’nin sorunları biter mi? Ya da Türkiye’deki kadınların tamamının kafasını örtsek Türkiye şimdikinden daha az sorunlu mu olacaktır?”

                   

TV programları işin kolayına kaçıyorlar. Artık TV’lerin hazır kıta terör ve başörtüsü tartışan uzmanları var. Bir hafta terörü bir haftada başörtüsünü tartışıp duruyoruz. Arada bir insafa gelip otuz TL’ye gelmiş eti, on TL’yi bulan domatesi ara çeşnisi olarak veriyoruz. Artık gündem ilgisi kalmamış Ergenekon yerine Hanifi Avcı’yı bulduk. Bir yıldan fazla böyle götürürüz.

                

CHP bence boşuna kürek çekiyor. Zıplayarak ilerleme taktiği ile büyütülmüş bir iktidar karşısında önümüzdeki seçimde de yine iktidar değil arkadar olmaya mahkûm gibi gözükmektedir. CHP din konusunda dört elden kuşatılmış bir durumda hangi kılığa girerse girsin isterse başörtülü bir genel başkan getirsin malum kesimi inandıramayacaktır. CHP camide kayıptı. Okulda üstündü. Okulu da kaybetti. Yargıyı da artık cumhuriyeti koruma ve kollamada hemfikirim dediği(değildi ya öyle sanıyordu)orduyu da kaybetti. Sendikaları ve sivil toplum kuruluşlarını zaten 12 Eylülden sonra kaybetmişti. CHP’nin elinde tek güç CHP teşkilatıdır. Ondan başka sığınacağı kalesi kalmamıştır.

              

CHP öncelikle kendi başına örtülmüş örtüyü kaldıramadıkça Türkiye sorunlarına yoğunlaşamadıkça karşısındaki güçlerle yarışması ve başarı kazanması zor gözükmektedir. 

              

                 

Kaynak: İnternet Gazeteciler Derneği Haber Bülteni

                   


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 

Diğer İsmail H.KONAR Yazıları
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SİVAS'IN GERİLEMESİNİNDE ÖNEMLİ PAY SAHİBİ Mİ OLMUŞ ?
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.