Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Garanti’nin kadın girişimciler
Garanti Bankası’nın finansman, eğitim ve cesaretlendirme üzerine kurduğu kadın g
RENOVIA İSTANBUL YABANCI YATIR
Kadıköy’ün merakla beklenen projesiRenovia İstanbul satış öncesinde yabancı yatı
KÖPRÜ ALARMI…
Karşıyaka’yı Sivas Merkeze bağlayan tarihi Kesik Köprü’nün Karayolları tarafında
KAYA: “KİMSE MAĞDUR EDİLMEYECE
İnternet Medya Grup Başkanı Murat ŞEKER ve İnternet Gazeteciler Derneği Yönetim
ÖĞRENCİLERİN YÜZÜ BAŞKAN AYDIN
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi iki kızın table
KANSERE KARŞI BALKABAĞI MUCİZESİ

KANSERE KARŞI BALKABAĞI MUCİZESİ

  Bu haber 15 KASIM 2013, Cuma 15:12:20 eklenmiştir. 397 kez okunmuştur.
KANSERE KARŞI BALKABAĞI MUCİZESİ Birçoğunuz, balkabağını; masal kahramanlarının sihirli değneği ile değiştirdiği ya da dekoratif özelliği ile ön plana çıkan bir sebze ya da meyve olarak algılamaktayız...

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Oysa bu harika yiyecek, neredeyse bir doğal kemoterpi aracı ya da bir lokman hekim şifahanesi...

Türk Mutfağı ile ilgili olarak, gönüllü araştırmalar yaparak, Türk Mutfak Tarihi ve Türk Mutfak  Kültürü'ne çok önemli katklar sağlayan Boğaç Yüzgül, bu kez de balkabağını araştırdı ve ortaya harika bir çalışma çıktı.

İşte o çalışmanın özet metni:

Birçoğunuz, balkabağını; masal kahramanlarının sihirli değneği ile değiştirdiği ya da dekoratif özelliği ile ön plana çıkan bir sebze ya da meyve olarak algılamaktayız...

Oysa bu harika yiyecek, neredeyse bir doğal kemoterpi aracı ya da bir lokman hekim şifahanesi...

Tarihte, balkabağı; tüm hanedanlarca çok sevilen bir yiyecek olmuş. Karahanlılar, Gazneliler, Bizanslılar, Normanlar, Germenler, Maoriler, Aztekler ve Mayalar ile ilgili kaynaklarda, balkabağı çok önemli bir yer tutuyor. 1800 yıl önce yaşamış olan Bergamalı ünlü hekim Galen ve 800 yıl önce yaşamış olan Buharalı ünlü Türk hekimi İbni Sina, balkabağının şifa veren özelliklerini kitaplarında pek çok kez anlatmışlardı.
İbni Sina bu mucizevi sebzeyi özellikle Kanser hastalarına önermiştir.
Balkabağının en önemli özelliği; çok ama çok yüksek miktarlarda anit oksdan ve beta karoten içermesidir.

Karoten, cildimizi ve ağzımızdan anüse kadar tüm beden boşluklarını döşeyen yüzey dokunun kendini yenilemesi, onarması için gerekli bir vitamin.

Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak için de beta karoten gereklidir.

Bir kase balkabağı çorbası ya da bir orta büyüklükte tabak balkabağı tatlısı, hle bir de üstünde ceviz var, pekmezle pişirilmişse, hrika bir koruyucu gıda...

Çünkü bağışıklık sistemimiz bizi hem mikrobik hastalıklardan hem de kanserden koruyan en önemli savunma sistemidir.

Az bilinse de, bu sebzenin tatlısı da, yemeği de, zeytinyağlısı da ve tabi atlısı da yapılıyor ama reçeli ve kurusu da makbul.

Turuncu renkli bu sebze Mineral bakımından da oldukça zengin ve yeri doldurulamayacak bir kaynak...

Balkabağı; Demir, potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum ve Magnezyum içermektedir..

Damar sertliğini önler, kanı sulandırır, beyin kanaması riskini minimize eder.

Tatlı olmasına rağmen, diyabet hastalarına iyi gelir.

Çocuklarda sağlıklı kemik gelişimine katkıda bulunur. Demir içermesi nedeni ile kansızlığı önler. Peki ya kollestrol karşısındaki duruşu...

Anlatmakla bitmez.  Balkabağı, bilinen en güçlü antioksidanların bir çoğunu bir arada içermektedir.
Daha önce de bahsettiğimiz gibi, antioksidanlar vücudumuzun ‘paslanmasını' önleyici Maddelerdir. Bir çok kronik dejeneratif hastalığa, Alzheimer'a, erken yaşlanmaya ve kansere karşı koruyucudur.
İçeriğindeki yüksek doz beta karotene bağlı görme keskinliğini artırıcı etkisinin, Alzheimer'dan koruyucu etkileri ile birleşmesi bu sebzeyi, radyloji ve bilgisayar başında uzun süre çalışanlar için de bir kurtarıcı haline getiriyor.

Hem göz, hem de beyin sağlığı için mükemmel bir besindir.

Şeker içermesine rağmen kalorisi çok yüksek değil, ılımlı miktarda şeker hastaları bile tüketebilir.

Bol miktarda lif içermektedir, içerdiği bitkisel lifler gıdalar ile alınan toksinleri, zararlı yağların bir kısmını sünger gibi emer ve kolesterolün, kandaki zararlı yağ oranının düşmesine yardım eder.

Bu lifler bağırsaklarda Su çekip kitle etkisiyle bağırsak hareketlerini artırırlar.
Hem bu etkisi hem de toksin emici etkisiyle balkabağı mide ve bağırsak kanserlerine karşı koruyucu kalkan oluşturur. Bol lif içeren sebze ve meyvelerin düzenli tüketilmesinin kilo koolünde de önemi büyüktür. Kabızlık ve Hemoroid sorunu olanlar için de mükemmel bir sebzedir.
Bu harika sebzeyi, çorba, tatlı, pasta, kek, muhallebi ve reçel olarak tüketebilirsiniz. Son zamanlarda, katkısız 'Keram Balkabağı' çalımalrı yapıldığını da biliyoruz...

Konuyu biraz daha detaylandıralım...

Evet; balkabağı herşeyden evvel; renginden dolayı karotenoid olduğu söylenebilmektedir.

Yani bal kabağı beta karotendir; ve antioksidan özellik göstererek, kalbi ve cildi koruyan etkilere sahiptir. Aynı zamanda bal kabağı, güneşten alınan zararlı ultraviyole ışınların etkileri sebebiyle ortaya çıkan serbest radikallerle savaşan bir etkiye sahiptir.

Balkabağının faydaları arasında ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirmesinden; ve kolesterol seviyesini kontrol altında tutmasından da söz etmek gerekmektedir.

Balkabağının faydaları arasında, yaşlanma etkilerini geciktirmesi ile birlikte, katarakt riskini ortadan kaldırmasından da söz etmek gerekecektir; çünkü balkabağı alfa karoten özelliği de göstermektedir.

Kabağın faydaları arasında, içeriğinde yoğun olarak bulunan liflerden de söz etmek gerekmektedir. Kabağın faydalarına etkisi söz konusu olan lifler, bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır; hazmı hızlandırır; dolayısıyla hızlı bir metabolizma durumu ortaya çıkmaktadır.

Balkabağının içerisinde bol miktarda potasyum ve çinko da bulunmaktadır. Potasyum, yüksek tansiyon hastalarında tansiyonu dengeleyici özellik sergilemektedir. Çinko ise, kemik yoğunluğunu arttırır. Kemik yoğunluğunu arttıran çinkonun kabak içerisinde bol miktarda bulunması sebebiyle, kemik erimesi problemi ile karşı karşıya olanların kabak çekirdeği tüketmeleri önerilmektedir.

Balkabağının faydaları arasında, böbrek oluşumunun engellenmesinden de söz etmek gerekmektedir. Balkabağı içerisinde kalsiyum yer almaktadır; ve kalsiyum, böbrek taşı oluşumunu önlemektedir. Bu durum yapılan çok sayıda araştırma ile kanıtlanmıştır.

Balkabağının kabuklarını soymanın ne denli zor olduğunu çok kişi bilmektedir. Bu nedenle de balkabağının kabukları soyulmuş şekilde satılmaktadır genellikle. Balkabağı alırken, renginin koyu turuncu ve parlak olmasına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde olan bal kabaklarının tatları daha tatlıdır; ve daha kolay piştikleri bilinmektedir.

Balkabağı ile kabak tatlısı yapmak isteyenlerin, balkabağının şekerini bir gün önceden koymaları önerilmektedir. Şekeri bir gün önceden kabak tatlısı yapılacak olan balkabağına konulduğunda, kabak şekeri çekecek; ve suyunu bırakacağı için daha erken pişecektir.

Balkabağının hem göz hem de beyin sağlığı için mükemmel bir besin olduğunu belirten uzmanlar, balkabağının kolay sindirilebilme özelliğiyle mide ve bağırsaklar için de birçok faydasının bulunduğunu vurguladı.

Yetişen, balkabağının bol miktarda lif içermesi nedeniyle gıdalar ile alınan toksinlerin atılmasına ve kolestrolün düşmesine de yardımcı olduğuna işaret eden uzmanlar, bu ürünün kabızlık ve basur sorunu olanlara da tavsiye edildiğini bildirdi.

SOYULMUŞ BAL KABAĞI ALMAYIN!

Balkabağı alırken, önceden soyulmuş ve ambalajlı olanları tercih etmemelerini öneren uzmanlar, balkabağını yemeden önce soymalarını ve doğramalarını tavsiye ediyor.

İBNİ SİNA'NIN KİTAPLARINDA ŞİFA KAYNAĞI

Buharalı ünlü Türk hekimi İbni Sina'nın kitaplarında da bal kabağının şifa verici özelliklerinden söz ediliyor. Bal kabağı kolay sindirilebilmesi ve önemli özellikler taşıması nedeniyle soframızdan eksik edilmemesi gereken bir besin. 100 gram balkabağı protein, karbonhidrat, lif, fosfor, kalsiyum, demir, sondum, potasyum, A, B1, B2, B3, C ve E vitaminlerini içerir. Kolesterol ise içermez.

Balkabağı tohumları ayrıca birçok kişinin yeteri kadar almadığı bir besleyici madde olan magnezyumu da bol miktarda içerir. Kaslarınız düzenli işleyişlerini yerine getirebilmek için magnezyuma ihtiyaç duyar.

Yaklaşık 28.3 gramlık balkabağı tohumu tüketmek, günlük magnezyum ihtiyacınızın belli bir kısmını karşılar. Daha lezzetli sonuçlar alabilmek için tohumları zeytinyağı, sarımsak ve biberle karıştırarak pişirebilirsiniz.

Baharatlarla karıştırdığınız tohumları yağlı pişirme kağıdının üzerine serpin ve yaklaşık 130 derecelik bir fırında yarım saat pişirin. Altın rengini alınca ve kıtır kıtır bir kıvama gelince fırından çıkartılır...


 ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
 
Döviz
Alis
Satis
USD -
2.1284
2.1322
EUR -
2.9411
2.9464
Sterlin -
3.5662
3.5848
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SİVAS'IN GERİLEMESİNİNDE ÖNEMLİ PAY SAHİBİ Mİ OLMUŞ ?
C.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünün Alkollü Gezisi
Kurtlar Vadisi Pusu 76. Bölüm Fragmanı...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.