Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Karşıyaka Köprüsü Hizmete Açıl
Sivas Belediyesi tarafından beraberindeki bağlantı yolları ve üst geçit ile ente
10 yıldır çektiği rahatsızlıkt
10 yıldır çektiği rahatsızlıktan 15 dakikalık işlemle kurtuldu. FRANSA'da yaşaya
"MECNUN OTYAKMAZ CADDESİ" HAY
Sivasspor'u Süper Lige çıkaran ve sayısız başarılara imza atan Kulüp Başkanı Mec
Tamer Tuna: Mücadelemiz Üst Se
Demir Grup Sivasspor Teknik Direktörü Tamer Tuna, evimizde Fenerbahçe ile golsüz
Demir Grup Sivasspor 0-0 Fener
Spor Toto Süper Lig'de Fenerbahçe ile karşılaşan Demir Grup Sivasspor'umuz rakib
BORSA YABANCILARA KALDI

BORSA YABANCILARA KALDI

  Bu haber 29 Temmuz 2014, SALI 17:59:44 eklenmiştir.
BORSA YABANCILARA KALDI Borsa İstanbul'da portföy büyüklükleri 65 milyar doları aşan ve her geçen gün artan yabancı yatırımcılara karşın yerli yatırımcı sayısı hızla gerilemeye devam ederek 6 ayda 28 bin 543 kişi azaldı.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kısa adı MKK olan Merkezi Kayıt Kuruluşu  verilerine göre, 2014 yılının ilk altı ayında yerli gerçek yatırımcı sayısı 28 bin 423 azalarak 1 milyon 66 bin 733'e düştü, tüzel kişi yatırımcı sayısının da 5 bin 64'ten 4 bin 912'ye gerilemesi dikkati çekti.

Merkez bankası verilerine göre hisse senedi stokları 65 milyar doları aşan yabancı yatırımcıların sayısı ise yılın ilk altı ayında arttı.

Geçen yılın sonunda 5 bin 950 olan yabancı gerçek kişi yatırımcı sayısı bu yılın ilk 6 ayında 5 bin 891'e gerilese de yabancı tüzel kişi yatırımcı sayısının bin 299'dan bin 368'e yükseldiği görüldü.

Analistler, Borsa İstanbul'da yaklaşık son 5 senedir yapılan düzenlemelerin ve uygulamaların yabancı yatırımcıların ve kurumsal yatırımcıların ilgisini çekmeye odaklı olduğunu, bu dönemde ihmal edilen yerli yatırımcıların sayısının ise azalmaya devam ettiğini belirtiyor.

Yılın ilk altı ayında Borsa'nın yatırımcısına yaklaşık yüzde 16 kazandırmasına karşın ortalamada her ay 4 bin 757 kişinin hesabını kapatmasının sektör açısından oldukça kritik olduğunu dile getiren analistler, Borsa İstanbul yönetiminin "bireysel yatırımcı olmasa da olur önemli olan kurumsal yatırımcı" düşüncesinin, kurumsal yatırımcı getirmeye yetmediğini ancak bireysel yatırımcıların kaçmasına neden olduğunu iddia ediyor.

Analistler, Borsa İstanbul'da önce işlem yapanların gizlenmesi ve aracı kurum dağılımının gün içinde görünmemesi gibi işlemlere yönelik adımların yanında, büyük halka arzlarda yerli yatırımcıya ayrılan payların azlığının, artan işlem maliyetleri ve işlem maliyetlerinde farkın büyüklerin lehine açılmaya devam etmesinin, derinliği az olan hisse senetlerinde yatırımcıları zarara uğratan manipülatif işlemler gibi unsurların küçük ve orta ölçekli yatırımcıları borsadan soğuttuğunu savunuyor. Borsa İstanbul yönetiminin ve Türkiye Sermaye Piyasası Birliği'nin hesabını kapatan yatırımcılarla ilgili acilen bir anket çalışması yapmasını isteyen uzmanlar, alınması gereken önlemler konusunda da bir çalışma yapılması gerektiğini vurguluyor.

"Kurumsal yatırımcı kimliklerinin borsadaki getirileri sınıfta kaldı"

Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği (SPYD) Başkanı Arif Ünver, bireylerin, kurumsal yatırımcıyı oluşturan yapı taşları olduğuna dikkati çekerek, "Ülkemizdeki kurumsal yatırımcı kimliklerinin borsadaki getirileri sınıfta kalmıştır. Bunda en önemli faktör ise kurumsal yatırımcıların getiri ile fark yaratabilmeleri için gerekli sermaye piyasası derinliğinin sağlanamamış olmasıdır" dedi.

Borsa İstanbul yönetimi tarafından yakın zamana kadar derinlik sağlama adına halka arzlarda niceliğe önem verildiğini, bunun da yatırımcıları bankalardan kredi bile alamayan firmalarla baş başa bıraktığını ifade eden Ünver, bu yanlıştan dönülmüş gibi görüldüğünü ancak alınması gereken daha çok yol olduğunu belirtti.

Borsa İstanbul'dan kimsenin kapanan hesaplarla ilgili olarak SPYD ve başka dernekleri arayıp hesap kapatan yatırımcılar hakkında görüş ve çalışma istemediğini söyleyen Ünver, tasarruf sahiplerini bilinçlendirmek ve borsa yönetimiyle SPK'nın, tasarruf sahipleriyle kendileri arasında köprü görevi kuracak sivil toplum kuruluşlarını desteklemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.