Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Manisa'da 5,4 büyüklüğünde dep
Deprem İzmir, İstanbul, Bursa gibi birçok ilden hissedildi
VIP dinleme davasında ceza yağ
"VİP dinleme" davasında 131 sanık hakkında, "silahlı terör örgütü üyeliği", "res
Akşener: İyileştirilmiş parlam
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara'da parti genel merkezinde gazeteci
Faturalar neden bu kadar kabar
Aralık ayı faturalarını gören yurttaşlar endişeyle ocak ayı faturalarını bekliyo
Kamer Genç unutulmadı
Duayen siyasetçi Kamer Genç vefatının 4. yılında CHP lideri Kılıçdaroğlu başta o
TÜRKİYE'YLE AMERİKA ARASINDA 'YENİ ORTAKLIK'

TÜRKİYE'YLE AMERİKA ARASINDA 'YENİ ORTAKLIK'

  Bu haber 08 MAYIS 2012, SALI 18:22:07 eklenmiştir.
TÜRKİYE'YLE AMERİKA ARASINDA 'YENİ ORTAKLIK' Dış İlişkiler Konseyi, Türkiye’yle Amerika’nın stratejik ilişkilerini gerçeğe dönüştürebilmesi için yeni bir ortaklık kurması gerektiğini öneriyor.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Amerika’nın önde gelen düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyi, “Türk Amerikan İlişkileri: Yeni Bir Ortaklık” başlıklı raporunu yayınladı. Rapor, eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ve eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley başkanlığında 23 üyeli bir çalışma grubu tarafından kaleme alındı.

Raporda, Türkiye’nin ‘gelişmekte olan bölgesel ve küresel bir güç olduğu ve Amerika gibi ciddi bölgesel sorunlarla karşı karşıya olduğu’ yazıyor. Bu nedenle, Dış İlişkiler Konseyi, Türkiye’yle Amerika’nın stratejik ilişkilerini gerçeğe dönüştürebilmesi için yeni bir ortaklık kurması gerektiğini öneriyor. Konsey, yeni ortaklığın hem iki ülkenin ortak çıkarlarını hem de Türkiye’nin artan ekonomik ve siyasi konumunu göz önünde bulundurması gerektiğini vurguluyor.

Dış İlişkiler Konseyi raporunda yeni ortaklığın geliştirilmesi için Washington’la Ankara’nın bazı ilkeleri benimsemesi gerektiği yazıyor: Tarafların birbirlerinin çıkarlarına saygı göstermesi, karşılıklı güvenin tesis edilmesi, ortak amaçlar ve stratejiler üzerinde yakın temasın sürdürülmesi, dış politikada sürprizlerden kaçınılması ve Washington ve Ankara arasındaki kaçınılmaz görüş ayrılıklarının tespit edilip yönetilmesi.

Raporda, Türkiye’nin Amerika’nın geleneksel Avrupalı müttefikleriyle aynı konumda olmasa da, ilişkilerin geliştirilmesi ve olgunlaştırılması için stratejik gerekçeler bulunduğu vurgulanıyor.

Raporda, Türkiye’nin daha demokratik, daha kalkınmış ve siyasi olarak hiç olmadığı kadar etkili bir konuma geldiği belirtilirken, iç sorunlara da dikkat çekiliyor, ancak bazı uygulamaların Türkiye’de demokrasi konusunda soru işaretleri yarattığına dikkat çekiliyor. Kurul, bu uygulamaları şöyle sıralıyor: Gazetecilerin yargılanması ve alıkonması, hükümete karşı komplo oluşturdukları iddiasıyla kuşku uyandıran ve ucu açık bir şekilde ordu mensupları ve diğer kişilerin peşinden gidilmesi; bazı Türk liderlerin liberal olmayan eğilimleri, Kürt meselesi ve yeni anayasa konusunda ilerleme sağlanmaması.

Dış İlişkiler Konseyi bünyesinde oluşturulan çalışma grubu, Türkiye’nin Amerika’da iyi anlaşılmadığını, bu sorunun giderilmesi için çalışacaklarını bildiriyor. Çalışma grubu, “Gücüyle, zayıf noktalarıyla, hedefleriyle yeni Türkiye’nin daha iyi anlaşılmasını; bölgesel ve küresel rolünün değerlendirilmesini amaçladıklarını ve Türk Amerikan bağlarının geliştirilmesi ve derinleştirilmesi için önerilerde bulunacaklarını” belirtiyor.

Raporu hazırlayan çalışma grubunda eski Amerikalı yetkililer, akademisyenler ve işletme yöneticileri bulunuyor. Projenin direktörlüğünü Dış İlişkiler Konseyi Ortadoğu uzmanı Steven Cook yürütüyor. Bugün New York’ta kamuoyuna açıklanan rapor yarın Washington’da düzenlenecek bir toplantıda ele alınacak.ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.