Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
SCܒde COVİD 19 YAYILMAYA DEVA
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesinden Covid 19 virüsü üniversite geneline
'Renkli reçete' operasyonunda
Mahkemeye sevk edilen doktor İ.H.S. ile D.Y. ve E.Ç. de adli kontrol şartıyla sa
Malatya'da gece yarısı korkuta
Malatya'da gece yarısı korkutan deprem meydana geldi.
Ameliyathane ücretlerine yüzde
Bazı özel hastaneler pandemi döneminde artan maliyetleri gerekçe göstererek, hek
Sağlık Bakanı Koca’dan kritik
Koronavirüsü salgınıyla mücadele sürerken normalleşme takviminde beş hafta gerid
ABD'NİN MOSKOVA BÜYÜKELÇİSİ: “ABD KARŞITLIĞI BÜYÜK BOYUTTA”

ABD'NİN MOSKOVA BÜYÜKELÇİSİ: “ABD KARŞITLIĞI BÜYÜK BOYUTTA”

  Bu haber 01 Nisan 2012, Pazar 18:55:37 eklenmiştir.
ABD'NİN MOSKOVA BÜYÜKELÇİSİ: “ABD KARŞITLIĞI BÜYÜK BOYUTTA” McFaul: "Başkan Obama’nın Rusya politikası çok açık. Üç yıldır üzerinde çalıştığı bu politikayı değiştirmesi için bir neden yok. Cumhurbaşkanı Putin ile üç yıldır birlikte çalıştığımız konuları ele almaya devam edeceğiz"

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Amerika’nın yeni Rusya Büyükelçisi Michael McFaul, öteden beri Rusya’da demokrasiyi  ve Washington ile Moskova arasında işbirliğini savunan bir diplomat. Ancak büyükelçi iki ay önce Moskova’ya ulaştığında şiddetli bir Amerikan aleyhtarlığıyla karşılaştı.

 

Cumhurbaşkanlığı seçim kapnaysında Vladimir Putin’in yandaşları kendisini Putin karşıtı sokak gösterilerini desteklemekle suçladı. Amerika’nın Sesi muhabiri James Brooke, Büyükelçi McFaul ile Amerika-Rusya ilişkilerinin geleceğini konuştu.

 

1933’den beri  Amerikan büyükelçilerinin konutu olan Spaso House adlı  binada görev yapan Michael McFaul kendisini tekrar Soğuk savaş günlerine dönmüş gibi hissettiğini söylüyor: "Bu kadar çok Amerikan karşıtlığı olması beni şaşırttı. Artık farklı bir ilişki kurduğumuzu sanıyorduk. Ama bu yöndeki hızlı gelişme bazılarını rahatsız etti ve geride bıraktığımız bir dönemin söylemlerine geri dönülmesine yol açtı."

 

McFaul geçen hafta Washington’da Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüştü. Biden yeni büyükelçiye ne tavsiye etti?

 

"Biden beni McFaul diye çağırmayı sever. “Bildiğin yolda yürü.Tümüyle bizim politikamızı uyguluyorsun. Rusya’da hem hükümet hem de toplumla ilişki kurmaya devam et,” dedi.

Washington politikasını değiştirmiyor. Peki  Rusya’da seçimden sonra Amerikan karşıtı söylem değişti mi?

 

"Soğuk Savaş günlerindeki acı, sert söylemlere dönmek istemiyoruz. Bunlar Amerika’nın ulusal çıkarlarına aykırı. Rus hükümetine gelince, yetkililer bana ve diğer hükümet yetkililerimize bizimle aynı görüşü paylaştıklarını belirtti. Onlar da aynı şeyi istiyor. Önümüzdeki hafta ve aylarda karşılıklı çıkarlarımıza hizmet eden çalışmalara dönüp dönmediğimizi göreceğiz."

 

Mayıs ayına kadar görevde kalacak Rusya Cumhurbaşkanı Dimitri Medvedev, Güney Kore’deki nükleer güvenlik zirvesine gitmeden önce İran’ın füze tehdidine karşı Avrupa’da  kurulan hava savunma sistemini yeniden eleştirdi: "Evet, füze kalkanı uyuşmazlık konusu. Bu sistemin ne olduğunu Rus yetkililere anlatmak için daha çok çalışmamız gerekiyor. Moskova en çok gerçekte varolmayan SM3 Block 2B adlı füzeye itiraz ediyor. Bu füze sadece kağıt üstünde mevcut. Füze savunma sistemi aslında hem bizim hem Rusya’nın ulusal çıkarlarıyla çatışmıyor. Ama henüz Rus meslekdaşlarımızı ikna edemediğimiz bir gerçek."

 

Obama, şimdi Amerika’yı sık sık sert biçimde  eleştiren Putin ile ilişki kurmak zorunda. Seçimden beş gün sonra Obama Putin’i telefonla arayarak kendisini kutladı: "Başkan Obama’nın Rusya politikası çok açık. Üç yıldır üzerinde çalıştığı bu politikayı değiştirmesi için bir neden yok. Cumhurbaşkanı Putin ile üç yıldır birlikte çalıştığımız konuları ele almaya devam edeceğiz."

 

Putin cumhurbaşkanı adayı iken Washington’u Moskova’daki demokrasi yanlısı gösterileri desteklemekle suçladı.

 

Büyükelçi McFaul, Washington’un Rusya’daki hükümet dışı, siyaset dışı gruplara mali destek vermeye devam edeceğini söylüyor: "Bu paranın tek bir kuruşu siyasi örgütlere, partilere, gösterileri düzenleyen gruplara, liderlerine gitmiyor. Rusya’da bu konuda büyük bir yanlış anlama var. Böyle bir şey yapmıyoruz. Ve bu politikamıza sıkı sıkıya bağlıyız."

Büyükelçi McFaul Amerika’nın hedefinin Rusya’da sivil toplum kurulması olduğunu söylüyor: "Partizan olmayan, bağımsız, hükümet dışı örgütler sivil toplumu geliştirecek işler yapar, dünyanın her yerinde sivil toplumların mücadele verdiği sorunlarla ilgilenir. Çevre, kadın sağlığı, insan hakları gibi hem bizim hem Ruslar’ın çıkarlarına hizmet eden çalışmalar güçlü sivil toplum yaratır."

 

Ancak Rusya’da seçim dönemi sona ererken Amerika’da başkanlık seçim kampanyası başlıyor. Büyükelçi McFaul kendisini Amerika-Rusya ilişkilerini yürütmede inişli çıkışlı  bir yolda bulabilir.ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.