Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Son anket sonuçları açıklandı:
ANAR Araştırma Şirketi'nin koronavirüs salgınıyla ilgili açıkladığı son anket so
CHP'li Şener'den bomba iddia..
AKP'nin kurucuları arasında yer alan CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, İz
Abdullah Gül aktif siyasete dö
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Abdullah Gül'ün DEVA'da siyaset yapıp ya
Sağlık Bakanlığı 25 Mayıs 2020
Sağlık Bakanlığı 25 Mayıs 2020 tarihli verileri açıkladı. Son 24 saatte 1321 kiş
Sivas'ta kar yağdı! Hava sıcak
Meteorolojik verilere göre, Sivas kent merkezinde 25 Mayıs'ta bugüne kadar en dü
BÖBREK NAKLİ OLDU AIDS'TEN ÖLDÜ

BÖBREK NAKLİ OLDU AIDS'TEN ÖLDÜ

  Bu haber 23 KASIM 2011, Carsamba 22:12:05 eklenmiştir.
BÖBREK NAKLİ OLDU AIDS'TEN ÖLDÜ Ahmet Emin Bilgin, annesinden alınan böbrekle sağlığına kavuşmayı beklerken 4.5 ay sonra hayatını kaybetti.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet Emin Bilgin, annesinden alınan böbrekle sağlığına kavuşmayı beklerken 4.5 ay sonra hayatını kaybetti.

Ölüm nedeni ise AIDS’ti. İşin tuhaf tarafı ameliyattan önce ne Bilgin’de ne annede HIV’e rastlanmıştı.

Aile hastaneden şikâyetçi.

İKİ çocuk babası Ahmet Emin Bilgin (52) böbrek hastasıydı. 1.5 yıl boyunca haftada üç kez, dörder saat diyalize girerek sürdürebiliyordu yaşamını. Nakil kaçınılmazdı. İstanbul’daki Medikal Park Göztepe Hastanesi’ne başvurdu. Tüm ümidi sağlığına yeniden kavuşmaktı. Tek uygun verici 77 yaşındaki annesi Fatma Bilgin’di. Anne hiç tereddüt etmeden, sol böbreğini oğluna vermek için ameliyat masasına yattı.

Doktorlar: Psikolojisi bozuk

Ameliyattan önce, hastanede anne oğula yapılan rutin testlerde HIV’e rastlanmadı. Doktorların söylediğine göre oğul 10, anne 3 gün içinde taburcu olacaktı. Anne gerçekten de çabuk iyileşti, evine döndü. Ancak ameliyatının çok başarılı geçtiği söylenen Ahmet Emin Bilgin bir türlü düzelmedi. Karın ağrısı, terleme, titremeleri bitmiyordu. Eve ne zaman gönderilse bir gece geçmeden hastaneye dönmek zorunda kalıyordu. Doktorlar aileye “Psikolojisi bozuk, evde siz mi üzüyorsunuz?” diyordu.

Nakilden sonra HIV kaptı

2 Ağustos’ta yine aynı hastanede yapılan konsültasyonda HIV pozitif olduğu tespit edildi. İstanbul Tıp Fakültesi’nde yapılan ve 19 Ağustos’ta sonuçlanan doğrulama testi de aynı şeyi söylüyordu; Ahmet Emin Bilgin böbrek naklinden sonra HIV pozitif olmuştu. Hastanın genel durumu hızla ağırlaştı. Bayram arifesinde hayatını kaybeti. İstanbul Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen raporda, hastanın HIV pozitif olduğu ve çoklu organ yetmezliğine bağlı vefat ettiği yazıyordu.

4 gün sonra ölüm

Bilgin’in 24 yıllık hayat arkadaşı Satu Bilgin, “Ne zaman hastaneden çıksak geri dönmek zorunda kalıyordu. Günden güne daha kötüye gitti. Ağzının içi yara içindeydi. Sorunca, ‘Araştırıyoruz’ dendi. Ölmeden dört gün önce HIV aldığını öğrendik. Hastanenin enfeksiyon hastalıkları uzmanı, yurtdışına tatile gidecekmiş, bizi İstanbul Tıp Fakültesi’ne nakledeceklerini söylediler. Bize sormadan ambulansı ayarlamışlar, hemen nakledildik. Ne doktorları ne de takip edenler, Çapa’ya kendileri gönderdiği halde bir kez olsun arayıp, hastamız ne oldu bile demediler” diyor.
Virüsü nereden aldı
PEKİ HIV hastaya nasıl bulaşmış olabilir? HIV en sık kan ve kan ürünleri, cinsel ilişki, HIV pozitiflide kullanılan tıbbi cihazların iyi sterilize edilmeden başkalarında da kullanılması gibi yollarla bulaşıyor. Bu yüzden hastaneler, tek kullanımlık olmayan tüm malzemeleri her hasta HIV pozitif veya hepatit B, C’liymiş gibi sterilize etmek zorunda.

Kandan ya da tıbbi cihazlardan

Dava dilekçesine göre Bilgin’in hastalığı nedeniyle aktif cinsel yaşamı yoktu. Yine de eşi Satu Bilgin’e yapılan testte HIV saptanmamıştı. Böbreğini veren annesine de aynı test yapılmıştı ve virüs yoktu. Bu durumda geriye iki seçenek kalıyor: Hastanede verilen kan veya kullanılan ameliyat malzemeleri.
Kan test edilebilir
TÜRK Kızılayı Kuzey Marmara Bölge Kan Merkezi Müdürü ve enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Hüsnü Altunay, uyguladıkları duyarlılığı yüksek testlerle HIV’i atlama riskini en aza indirdiklerini söylüyor: “Yine de aldığımız kan örneklerini bir yıl saklıyoruz. Hastane kanı bizden almışsa ve böyle bir kuşku varsa bizde veya başka bir yerde HIV testinin tekrar uygulanması mümkün.”
Hastaneye suç duyurusu
Böbrek nakli olduğu hastanede AIDS’e neden olan HIV kapan Bilgin’in ailesi, Medikal Park Göztepe Hastanesi ve doktorları hakkında taksirle ölüme sebebiyet verme ve görevi ihmalden Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Dosyanın şu anda savcılıktaki tahkikatı sürüyor.
Ölüm sürecini hızlandırabilir
ENFEKSİYON hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy, Bilgin’in, böbrek nakli sonrası HIV kaparak 4.5 ay içinde ölmesiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Bir insan tek başına HIV’den ölmez. Ama ölümüne zemin hazırlar. HIV’in etkisiyle vücuttaki bağışıklık sistemi iflas eder. Arkasından gelen fırsatçı enfeksiyonlar ölüme yol açar. Bu süreç yıllar alır. Ancak bağışıklığı baskılayan durumlar (organ nakli gibi) süreci kısaltır.”
 

 

Bir firma düşünün; şirketinizin profesyonel anlamda her türlü gereksinimde yanınızda olsun...'Lojistik Kurye' hizmetleri ile, her türlü iletinizi; taahhüt edilen zamanda, yerine ulaştırsın...Yetmesin; üretiminizin, hizmetinizin; aynı dağıtım ağı ile, ulaşacağı yerlere, eksiksiz ve yine taahhüt edilen zamanda ulaşmasını sağlasın...Yine yetmesin, her türlü web tasarımınızı; en son tekniklerle; tüm dünya ile paylaşsın, yeni doğacak ekranınıza siz bile şaşırın...Yetmesin, her türlü araç kiralama ve benzeri ihtiyaçlarınızda; yine oldukça profesyonel bir mantık ve süreç çerçevesinde, bu ihtiyacınızı da eksiksiz yerine getirsin...Böyle komplike bir şirket, olsa olsa; genç ve girişimci işadamı Yaşar Karakelle'nin yönetim kurulu başkanlığını yaptığı YKK HAN GRUP olabilir...www.ykkhangrup.com

 ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.