Egemen Gazetesi Gerceklerin Sesi
Sivassporun 10. beraberligi...
Sivassporun 10. beraberligi...
Iran gazi kesti, elektrik fiya
iran gazi kesti, elektrik fiyati uctu
Aslanin 2021-2022 Egitim-Ogret
Aslanin 2021-2022 Egitim-Ogretim Yili Yariyil Mesaji
Sivas Baskanlar Kurulundan inc
Sivas Baskanlar Kurulundan inceleme
Benzine de tarihi zam
Benzine de tarihi zam
TÜSİAD'dan Merkez Bankası'nın 'faiz' politikasına sert tepki

TÜSİAD'dan Merkez Bankası'nın 'faiz' politikasına sert tepki

  Bu haber 18 KASIM 2021, Persembe 19:13:59 eklenmitir.
TÜSİAD'dan Merkez Bankası'nın 'faiz' politikasına sert tepki TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, Merkez Bankası'nın faiz politikalarını eleştirdi. Kaslowski, "Her şeyden önce ülke olarak fakirleşiyoruz" dedi.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası Dolar/TL 11 TL'yi aşarken Türk Lirası'ndaki değer kaybı da sürüyor.  Karar öncesi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz politikalarını eleştiren TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, Merkez Bankası’nın esas hedefinin enflasyonu kontrol etmek olduğunu söyledi.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski,  faiz kararı öncesinde T24'ten Murat Sabuncu'nun sorularına verdiği yanıtlarda Merkez Bankası'nın faiz politikasını değerlendirdi.

Merkez Bankası'nın faiz politikasının ekonomiye olumlu yansımadığını söyleyerek eleştilerde bulunan Kaslowski, "Her şeyden önce ülke olarak fakirleşiyoruz" dedi.

 

 

'MERKEZ BANKASI'NIN ESAS HEDEFİ ENFLASYONU KONTROL ETMEKTİR'

 

"Merkez Bankası esas hedefini unutmamalı. Nedir o, öncelikle enflasyonu kontrol etmek. Bugün konusu edilen cari açıkla enflasyonu kontrol etme meselesi en temel iktisadi kurallarla dahi örtüşmüyor" diyen Kaslowski, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geldiğimiz noktada ihracatçımız dahi kurda yaratılan bu oynaklığın ve TL'deki değer kaybının öngörülemez noktaya gelmiş olmasından zarar görüyor. Şirketler tarafına baktığımızda da faiz indiriyoruz maliyet düşürüyoruz söylemleri olmasına rağmen gerçekte bilançolarda yaşanan kur kaynaklı tahribat çok daha maliyetli.

'MALİYETLİ VE RİSKLİ BİR SÜREÇLE KARŞI KARŞIYAYIZ'

Bu kadar faiz indirmemize rağmen, uzun vadeli kredi faizlerine hiçbir şekilde yansıma olmuyor. Merkez Bankası'nın attığı faiz indirimi adımları ne gerçekten piyasa faizlerine ne de ekonomiye olumlu yansıyor. Aksine bilançolar açısından çok daha maliyetli ve riskli bir süreçle karşı karşıyayız bugün."ETKETLER : #TÜSİAD, #Merkez Bankası, #Faiz, #dolar,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SZ SZDE!


Adnz (Yorumda grnecek) :
Balk :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Iin Tiklayiniz.
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
sanalbasin.com üyesidir
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.