Egemen Gazetesi Gerceklerin Sesi
Sivasta kuvvetli kar yagisi...
Sivasta kuvvetli kar yagisi...
Sivasta kripto para operasyonu
Sivasta kripto para operasyonu
Sivassporun 10. beraberligi...
Sivassporun 10. beraberligi...
Iran gazi kesti, elektrik fiya
iran gazi kesti, elektrik fiyati uctu
Aslanin 2021-2022 Egitim-Ogret
Aslanin 2021-2022 Egitim-Ogretim Yili Yariyil Mesaji
Kamp Turizminin yeni gözdesi Koyulhisar yaylaları oldu

Kamp Turizminin yeni gözdesi Koyulhisar yaylaları oldu

  Bu haber 14 Eylul 2021, SALI 22:40:30 eklenmitir.
Kamp Turizminin yeni gözdesi Koyulhisar yaylaları oldu Sivas’ın Koyulhisar ilçesinde bulunan yaylalar son yıllarda kamp turizmi başta olmak üzere çeşitli sportif faaliyetlerin gerçekleştirildiği mekânlar olmaya başladı.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doğaseverlerin sıklıkla tercih ettiği yaylalar; soğuk suları, temiz havası ve doğası ile başta il merkezi olmak üzere şehir dışından gelenlerin uğrak mekânı haline geldi. Koyulhisar Yaylalarının, gelecekte de en çok tercih edilen kamp turizmi alanlarından birisi olması bekleniyor.

Eğriçimen, Sarıçiçek, Arpacık, Kengercik Yaylası, Tekke Deresi gibi önemli doğal güzelliklere sahip olan Koyulhisar ilçesinde sarıçam, gürgen, meşe ve köknar ağaçları bulunuyor.

Sağlık turizmi açısından büyük öneme de sahip olan yaylalarda kampçılık, trekking, bisiklet, at binme, olta balıkçılığı, foto safari gibi ekoturizme yönelik faaliyetler gerçekleştirilebiliyor. Soğuk kaynak sularınca zengin olan bu dağlık sahalar önemli birer mesire ve avlanma bölgesi olarak da göze çarpıyor. Özellikle yayla ve orman içindeki yollar yürüyüş sporu, mantar safarisi için Kelkit vadisi ise yamaç paraşütüne yönelik koşulları barındırıyor. Diğer yandan ülkemizde yaşlıların da bu bölgeye gelerek zaman geçirdikleri görülüyor. Yaşlı turizmine hizmet verebilecek nadir yerlerden birisi olan bu yaylaların bazılarında da konaklama-yeme içme imkânları bulunuyor.

Doğa Sporcuları Bölgeye Hayran Kaldı
Sivas Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Kulübü ile birlikte bölgede kamp yapan sporcular da bölgenin güzelliklerine hayran kaldı. Bölge hakkında görüşlerini dile getiren Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekeriya Öztemur Kızılelma köyü yakınları Oymalık Milli Parkı’nda kamp yaptıklarını belirterek “Birkaç gündür çevredeki yaylalarda faaliyetlerimiz oldu. Kamp yaptık. Gerçekten buralar çok çok güzel. Sivas’ı İç Anadolu Bölgesi’nde bozkır bir coğrafya olarak biliyoruz ama aslında öyle değil. Gerçekten burası tamamen Karadeniz kısımlarına benziyor. Etrafı çam ağaçlarıyla kaplı bölgede çok güzel soğuk sular var. Kuş sesleri mükemmel. Doğal hayatı burada keşfetme şansına sahipsiniz. Bütün doğa sevenleri buraya bekliyoruz” dedi.

Doğa sporcusu İbrahim Kunpas da bölgenin önemine vurgu yaparak, buradaki doğa güzelliklerinin Sivas’ın farklı bir yönünü daha ortaya çıkardığını söyledi. Sivas’ın özellikle Koyulhisar taraflarında Karadeniz Bölgesi ile olan yüzüyle karşılaşıldığını anımsatan Kunpas, “Biz Duman Baba mevkiinden başlayarak bir doğa gezisine katıldık. Yaptığımız doğa yürüyüşümüzde Kuzguncuk Yaylası, Arpacık Yaylası ve Söbüce Yaylası’nda güzel bir gezimiz oldu. Sivas’ın İç Anadolu Bölgesi’ndeki güzelliklerinin yanı sıra Karadeniz Bölgesi kısmında bulunan doğal güzellikleri de büyülüyor. Çam Ormanları, otantik yayla evleri, güzel havası ve farklı doğasıyla herkesi cezbeden Koyulhisar Yaylaları mutlaka görülmeli. Tüm doğaseverleri bekleriz” diye konuştu.

Orman Yangınına Karşı 7/24 Denetim Var
Bölgede Sivas Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri de yangın ve kaçak kesime karşı 7/24 denetimlerini sürdürüyor. İlk müdahale aracı ve arasöz gibi araçlarında hazır bulunduğu hassas bölgelerde Sivas Orman İşletme Müdürlüğü’nün belirlediği alanlarda ateş yakılmasına izin veriliyor. Diğer alanlarda ise ateş yakılmasına izin verilmiyor, yakanlar hakkında idari işlem yapılıyor.
 


ETKETLER : Kamp Turizmini, Koyulhisar,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SZ SZDE!


Adnz (Yorumda grnecek) :
Balk :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Iin Tiklayiniz.
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
sanalbasin.com üyesidir
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.