Egemen Gazetesi Gerceklerin Sesi
Meral Akşener: Cumhurbaşkanl
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Halk TV canlı yayınında gündeme
Kuzey Irak'tan acı haber... 1
Irak’ın kuzeyinde Pençe Yıldırım Operasyonu kapsamında Tepe Üs Bölgesi
Davutoğlu’ndan dikkat çeke
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Sivas ziyaretinin ikinci gün
Alevileri hedef alan öğretme
Ankara'nın Mamak ilçesinde bir okulda meydana gelen ve basına da intikal eden
En çok değer kaybeden para b
TL, Arjantin Peso'sunu geride bıraktı; dolar karşısında en çok değer kayb
Sivas Valisi Salih Ayhan’ın Basın Bayramı Mesajı

Sivas Valisi Salih Ayhan’ın Basın Bayramı Mesajı

  Bu haber 23 Temmuz 2021, Cuma 15:14:02 eklenmitir.
Sivas Valisi Salih Ayhan’ın Basın Bayramı Mesajı Sivas Valisi Salih Ayhan basında sansürün kaldırılışının 113. yıldönümü nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Vali Ayhan yaptığı açıklamada; "24 Temmuz 1908 tarihinde Türk basınında sansürün kaldırılması, "Gazeteciler ve Basın Bayramı" olarak her yıl 24 Temmuz`da kutlanmaktadır.

Basın, toplumun geniş kesimlerini etkileyebilen ve yönlendirebilen, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir.

Değerli Basın Mensupları,

Tarafsız ve özgür bir basının varlığı güçlü demokrasilerin vazgeçilmez unsurudur. Basın kuruluşlarımızın, özgür ve tarafsız bir şekilde görevlerini yerine getirirken, ilimizin ve ülkemizin menfaatlerini, kamu düzenini, toplumsal dinamikleri ve mesleğin gerektirdiği ahlaki değerleri göz ardı etmemeleri, sorumlu bir yayıncılık üstlenmeleri de hiç kuşkusuz büyük önem taşımaktadır.

Geçmişte de büyük özveri ile görev yapan basın teşkilatı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda da önemli misyon üstlenmiştir. Türk basını, milli mücadele yıllarında, milli duygulara hitap ederek, milli birlik ve beraberliğin sağlanması yönünde zor koşullara rağmen görevini en iyi şekilde yerine getirmiş, Anadolu’nun düşman işgaline karşı direnişinin yürekli sesi olarak bu direnişin kahramanlarının destanını yazmıştır. 14 Eylül 1919’da ilimizde yayınlanan İrade-i Milliye Gazetesi de şüphesiz bu destanın en önemli parçalarından birisi olmuştur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.” sözü basının önemini ve basın mensuplarının üstlendiği büyük sorumluluğu da en güzel şekilde ortaya koymaktadır.

Çok Kıymetli Basın Mensupları,

Pandemi sürecindeki yayıncılık ilkenizden ve Covid-19’a karşı alınan önlemlerin kamuoyu ile paylaşılmasında gösterdiğiniz hassasiyetten dolayı şükranlarımı arz ediyorum. Bu dönemde aşılama konusunda da vatandaşlarımızın aynı duyarlılık ile Sivas’ın 500 binin üzerindeki aşı rakamını kısa sürede artırarak, ülkemizde en az vaka görülen iller arasında yer almasını, medyamızın da her zamanki desteklerinin sürmesini temenni ediyorum.

Diğer yandan ilimizde son zamanlarda yapımı tamamlanarak açılan bazı yatırımların basında geniş yer almasından da duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Gürün Gökpınar Gölü Doğal Yaşam Parkı, Sanayi Mektebi Müzesi, Meraküm Kangal Köpeği Üretim ve Eğitim Merkezi, Muhsin Yazıcıoğlu Anı Evi, SİVTAŞ Yem Fabrikası, Âşık Ruhsatî Anı Evi gibi bazı projelerin hayata geçmesi birçok basın yayın organında öncelikli haber olarak yer almış, bu haberler Sivas adına bizleri çok mutlu etmiştir. İnşallah devam eden birçok yatırımın da güzel haberlerini duymak nasip olur. Yerel ve ulusal basınımızın büyük özveri ve fedakârlıkla yapmış olduğu çalışmalar bizler ve vatandaşlarımız tarafından memnuniyetle ve takdirle izlenmektedir.

Değerli Basın Mensupları,

Çok önemli bir toplumsal görevi, zaman ve mekân mefhumu gözetmeksizin, büyük bir özveri içerisinde yerine getirmektesiniz. Bu süreçte kimi zaman tehlikeli görevlerde en doğru haberi yansıtmak için mücadele etmekte, kimi zaman da hastalık ve kaza gibi elim olayları yaşayabilmektesiniz. Böylesine özverili bir meslekte görevi başında hiç kuşkusuz birçok basın mensubumuzda ebediyete göç etmiş, haber için canlarını ortaya koymuştur.

Bu düşüncelerle, görevi başında hayatını kaybeden ilimizin önemli gazetecilerinden Âdem Yavuz, İsmail Güneş, Hakan Tipiler, Hidayet Çolakoğlu ve Nazım Düz’ü rahmetle anıyor, basında sansürün kaldırılışının 113. yıl dönümü vesilesiyle, bütün basın emekçilerinin Gazeteciler ve Basın Bayramı'nı tebrik ediyor, kendilerine çalışmalarında üstün başarılar diliyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.

Basın Bayramınız Kutlu Olsun" ifadelerine yer verdi.ETKETLER : Salih Ayhan, Sivas,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SZ SZDE!


Adnz (Yorumda grnecek) :
Balk :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Iin Tiklayiniz.
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.