Egemen Gazetesi Gerceklerin Sesi
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx
14 emekli amiral 'yaşadıklar
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 103 emekli amiralin 'Montrö ve sarıkl
103 emekli amiralin bildirisin
103 emekli amiral bildirisine ilişkin soruşturma kapsamında ifadeye çağrıl
Fahrettin Koca'dan kritik değ
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu sonrası açıklama yaptı. Koca,
300 kişilik kadroya 35 bin ki
Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün (ÇAYKUR) Rize, Trabzon, Artvin ve
Ayhan: "Aziz hemşehrilerimin
Sivas Valisi Salih Ayhan Ramazan nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Zamlar böyle eridi! Ýþte memur ve emeklinin maaþ hesabý

Zamlar böyle eridi! Ýþte memur ve emeklinin maaþ hesabý

  Bu haber 04 Mart 2021, Persembe 14:31:31 eklenmitir.
Zamlar böyle eridi! Ýþte memur ve emeklinin maaþ hesabý Memur ve emekliye verilen zamlar kýsa sürede buhar oldu. Yýlbaþýnda verilen 114 lira zammý 99 lirasý 3 ayda eridi.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yýlýn ilk 2 ayýnda gerçekleþen yüzde 2.6 oranýndaki enflasyon, memur ve memur emeklilerine 6 ay için verilen yüzde 3'lük zammýn tamamýna yakýnýný yok etti.

Sözcü Gazetesi'nden Erdoðan Süzer'in haberine göre; Yýlbaþýnda memur ve emekliye verilen her 100 liralýk zamdan 86 lira 66 kuruþu adeta buhar oldu. En düþük memurun ocak ayýnda aldýðý 114 lira 36 kuruþ reel zamdan þubat sonu itibarýyla 15 lira 25 kuruþ kaldý.

En düþük memur emeklisi yýlbaþýnda aldýðý 81.5 liralýk zammýn 70.6 lirasýný kaybetti. En düþük iþçi, esnaf ve çiftçi emeklisi yeni yýlda ‘reel zam' alamadýðý için ocakta aldýðý maaþýn bile gerisine düþtü.

TÜÝK, þubat ayý tüketici enflasyonunu yüzde 0.91 olarak açýkladý. Böylece 2021'in ilk iki ayýnda enflasyonda gerçekleþen kümülatif artýþ yüzde 2.6'ya ulaþtý. Yýlbaþýnda memur ve memur emeklilerine enflasyon farký dýþýnda yüzde 3 reel zam yapýlmýþ, iþçi, çiftçi ve esnaf emeklilerine ise reel zam bile yapýlmadan sadece 2020'nin ikinci 6 ayýnda yaþanan enflasyon kadar, yani yüzde 8.36 oranýnda zam yapýlarak enflasyon kaybý gecikmeli de olsa aylýklara yansýtýlmýþtý.

ENFLASYON ZAMMI GERÝ ALDI 

SÖZCÜ'nün yaptýðý hesaplamalara göre, memur ve memur emeklilerine verilen yüzde 3'lük reel zammýn yüzde 1.68'lik bölümü, yani her 100 liralýk zammýn 56.7 lirasý ocak ayýnda enflasyonla geri alýnmýþtý. Açýklanan 2 aylýk enflasyonla birlikte reel zamdaki kayýp yüzde 86.66'ya çýktý. Bu da yýlbaþýnda memura, emekliye verilen her 100 liralýk zammýn 86.66 lirasýnýn enflasyon yüzünden adeta buhar olduðunu gösteriyor.

EMEKLÝ CEPTEN YEDÝ

Ýþçi, esnaf ve çiftçi emeklileri bu yýlýn baþýnda reel zam alamadýklarý için ocak enflasyonu reel zammý deðil direkt emeklinin aylýðýný eritti. Ocak ayýnda bin 500 lira aylýk alan emekli mart baþýnda 38 lira reel kayba uðradý. En düþük esnaf emeklisinin alým gücü 41 lira, çiftçi emeklisinin alým gücü iki ayda 39 lira birden azaldý.ETKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SZ SZDE!


Adnz (Yorumda grnecek) :
Balk :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Iin Tiklayiniz.
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.