Egemen Gazetesi Gerceklerin Sesi
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx
14 emekli amiral 'yaşadıklar
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 103 emekli amiralin 'Montrö ve sarıkl
103 emekli amiralin bildirisin
103 emekli amiral bildirisine ilişkin soruşturma kapsamında ifadeye çağrıl
Fahrettin Koca'dan kritik değ
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu sonrası açıklama yaptı. Koca,
300 kişilik kadroya 35 bin ki
Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün (ÇAYKUR) Rize, Trabzon, Artvin ve
Ayhan: "Aziz hemşehrilerimin
Sivas Valisi Salih Ayhan Ramazan nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Prof. Dr. Saltýk; doktorlar hasta seçmek zorunda kalabilir

Prof. Dr. Saltýk; doktorlar hasta seçmek zorunda kalabilir

  Bu haber 16 KASIM 2020, Pazartesi 09:10:59 eklenmitir.
Prof. Dr. Saltýk; doktorlar hasta seçmek zorunda kalabilir Vaka sayýlarýnýn yeniden týrmanýþa geçmesiyle günlük hastalýk tanýsý konulan kiþi sayýsý 3 bini geçti. Aðýr tabloyu deðerlendiren Ankara Üniversitesi Halk Saðlýðý Anabilim Dalý Öðretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltýk, “Bulaþ zincirini kýrmak için çok acil 14 günlük kapanma gerek. Ýstanbul tepe noktada. Yoðun bakým yataðý bulmak zor. Hasta seçmek zorunda kalýnabilir” dedi.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’nin haberine göre, Prof. Saltýk, “Birçok kaynaktan ve hastanelerden arkadaþlarýmýzdan gelen bilgiler bu yönde. Yoðun bakým yataðý bulmak son derece güç, cankurtaranlar saatlerce gelemiyor, merkezi yönlendirme ile hangi hastanede boþ yatak varsa oraya götürüyor cankurtaranlar. Ama yönlendirildikleri hastanelerde de rahatlýk yok; týkanmak üzere Ýstanbul’daki durum” uyarýsýnda bulundu.

Hangi ilde, hangi ilçede ne kadar hasta olduðu, artýþ hýzý, ölümler gibi epidemiyolojik verilerin bilinmesi ve buna göre önlemler alýnmasý gerektiðini vurgulayan Saltýk, “Sahadan gözlemlerimiz, meslektaþlarýmýzdan gelen bilgilere göre ‘Yoðun bakýmlar doldu, hastalar sedyelerde bekliyor’ deniyor. Saðlýk Bakaný 14 gün kapatma çaðrýsýnýn yanlýþ olduðunu düþünüyorsa bilimsel gerçeklerle bunu da açýklamalý. Ýstanbul’dan baþlayarak epidemiyolojik verilerle uyumlu biçimde 14 günlük kapatma yapýlmalý” diye konuþtu.

Acil tedbirler devreye sokulmamasý halinde doktorlarýn “hasta seçme” durumuna düþebileceði uyarýsýnda bulunan Prof. Saltýk, “Yoðun bakýma veremediðiniz hasta ölecek, böylesine aðýr ve kritik, insan yaþamýyla ilgili kararlar vermeye siyasal iktidar bizi kötü yönetimi nedeniyle zorluyor” dedi. Saðlýk personeli sayýsýna iliþkin de uyaran Saltýk, Saðlýk Bakaný Fahrettin Koca’nýn “aþý yakýndýr ve yakýnda maskeden kurtulacaðýz” yönündeki söylemlerini de eleþtirdi. Saltýk, “ 2021’in ilkbaharý, yaza doðru bir aþý elde edebiliriz, ancak bununla da bitmiyor. Ciddi bir üretim yetersizliði sorunu var” diye konuþtu.ETKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SZ SZDE!


Adnz (Yorumda grnecek) :
Balk :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Iin Tiklayiniz.
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.