Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Betboo yeni adresi
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Puti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ge
Bir müjde de Mansur Yavaş'dan.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş daha önce çalışan annelere sözü
Hatay'daki yangın etkisini art
Hatay'daki çıkan orman yangını rüzgarın da etkisiyle tekrar şiddetlendi. Bakan P
TORKU’dan Kandil mesajı
Torku kandil vesilesiyle bir mesaj yayınladı.
TTB'den Sağlık Bakanlığı'nın k
Koronavirüs salgını nedeniyle sağlık çalışanlarının istifalarının kabul edilmeye
Ali Babacan'dan, Bahçeli'ye sert tepki

Ali Babacan'dan, Bahçeli'ye sert tepki

  Bu haber 17 Ekim 2020, Cumartesi 18:29:35 eklenmiştir.
Ali Babacan'dan, Bahçeli'ye sert tepki DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Erzurum İl Kongresi’nde konuştu. Babacan, askıda ekmek kampanyası başlatan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye sert tepki gösterdi, "hiç mi utanmuyorlar?' diye sordu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin başlattığı Askıda Ekmek Projesi üzerinden iktidara sert eleştiriler yöneltti. Babacan, “Askıda ekmek projesi başlattılar. Yaptıklarından hiç utanmıyorlar mı? Siz bir ülkede adaleti askıya alırsanız, insan haklarını askıya alırsanız, demokrasiyi askıya alırsanız, o ekmeği de askıya koymak zorunda kalırsınız. Bu ne demek? Vatandaşının bir ekmek parasına muhtaç kaldığını, iktidarın bir ortağının açıkça ilan etmesi demek. Hayretlere düşüyorum. Bu nasıl bir yönetim anlayışıdır, nasıl utanmazlıktır? Konuşmaya gelince yerli, milli diyorlar. Milliyetçilik askıya ekmek koymak değildir” diye konuştu.

Partisinin Erzurum İl Kongresinde konuşan Babacan, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile herkesin tek bir sepete atıldığını, ülkede yönetim krizini yaşandığını ifade etti. Babacan’ın konuşması satır başlarıyla şöyle:

MİLLİYETÇİLİK ASKIYA EKMEK KOYMAK DEĞİLDİR

Ülkemizde 17 milyon yoksul var, nüfusun yüzde 5’i yani. Yoksulluk basit bir gelir yetersizliğinin çok ötesinde yer aldı. Askıda ekmek projesi başlattılar. Yaptıklarından hiç utanmıyorlar mı? Siz bir ülkede adaleti askıya alırsanız, insan haklarını askıya alırsanız, demokrasiyi askıya alırsanız, o ekmeği de askıya koymak zorunda kalırsınız. Bu ne demek? Vatandaşının bir ekmek parasına muhtaç kaldığını, iktidarın bir ortağının açıkça ilan etmesi demek. Hayretlere düşüyorum. Bu nasıl bir yönetim anlayışıdır, nasıl utanmazlıktır? Konuşmaya gelince yerli, milli diyorlar. Milliyetçilik askıya ekmek koymak değildir, milliyetçilik bu ülkenin her bir vatandaşını aynı samimiyetle kucaklayabilmektir. Milliyetçilik kutuplaştırmak değildir. Bu yoksulluk çözümsüz değildir, yoksulluk Türkiye’nin kaderi değildir.

İşte o konuşma:

 

KÜRSÜ KONUŞMASINA BİLE FEZLEKE HAZIRLANIYOR

Aradan 100 yıl geçmiş birinci Meclis gibi çoğulcu bir Meclis yok, yürütme organı tarafından değersizleştirmiş, sistemdeki önemini yitirmiş bir Meclisimiz var. Milletvekillerine kürsüde yaptıkları konuşmalar için bile fezleke hazırlanıyor. Kürsü dokunulmazlığı Meclis’in en nemli ilkelerinden biridir. Meclisimiz çok sesliliğini hızla yitiriyor.

BU BÖYLE DEVAM EDEMEZ

Anayasa Mahkemesi yargılanan bir milletvekiliyle ilgili de hak ihlaline hükmetti. Alt mahkeme bu karar uymadı, bu böyle olmaz, böyle devam edemez. Böyle hukuk olmaz, böyle hukuk devleti olamaz. Anayasa Mahkemesi bu ülkenin en yüksek yargı organı ve alt mahkeme onun kararlarına uymak zorundadır. Anayasa Mahkemesi’ne ‘Bireysel Başvuru Hakkı’ hak ihlallerinde ülkemizdeki en önemli telafi merciidir. Kimse kusura bakmasın halkımız mağdur edildiğinde Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak ve hakkını arayacaktır. Anayasa Mahkemesi’nin kararları karşısında da herkes görevini yapacak bu kararlar bağlayıcıdır. Biz hukuk devletini hiçe sayan bu anlayışı elimizin tersiyle itiyoruz. Bir gün gelecek hukuk herkese lazım olacak, bunu hiç kimse unutmasın.

100 SENE ÖNCE 100 SENE SONRA

Yüz sene önce Hüseyin Avni Bey’in ‘serbest yazılan yazılardan kıymetli yazı yoktur’ dediği ülkede, bugün her bir muhalif fikir cezalandırılıyor. 100 sene önce bir tek gazetecinin tutuklanmasına karşı Meclis’te mücadele eden bir ülke varken, bugün yaklaşık 100 civarında gazeteci cezaevinde.

İKTİDAR ÇÖZÜM ÜRETEMİYOR

Türkiye problemlerini özgürce tartışmadan çözemez. Her eleştireni yargılıyorlar, beğenmedikleri her görüşe saldırıyorlar. Demokratik bir hukuk devletinde eleştiriden korkulmaz, özgür basından korkulmaz. Mevcut iktidar niçin korkuyor? Çünkü hiçbir konuda artık çözüm üretemiyorlar. Son yıllarda hiçbir problem çözülemiyor, biliyorlar ki eleştirenler haklı kendileri haksız, biliyorlar.

ZİHNİYETLERİ PROBLEMLİ

Her gazete aynı manşetle mi çıksın istiyorlar. Kusura bakmayın, bu ülkenin özgür düşünürlere ihtiyacı var. Özgür gazetecilere ihtiyacı var. Şu an yaşadığımız sorunları temelinde zihniyet problemi var.

MECLİS SİSTEMİN TAM MERKEZİNDE OLSUN

Hükümet ister tek başına olsun, ister ittifak olsun, ister koalisyon olsun, hükümet demek yüzde 50 artı 1 demek, hükümete destek verenler başka partilere destek verenler var. Hükümet 50 artı 1’i bir şekilde aldığı zaman ülkeyi yönetmeye başlıyor. Ancak TBMM’de herkes var, TBMM öyle elli artı bir değil, hep yüzde 90’ın üzerinde. Orda tüm toplum kesimleri var, tüm siyasi partilere oy verenlerin sesi o TBMM’de var. Biz istiyoruz ki Meclis sistemin tam da merkezi konumunda olsun, Meclis hem yasama görevinde hem de denetleme görevinde etkin olsun.

KHK'LARLA HERKES AYNI SEPETE ATILDI

Son dört senede OHAL gerekçe gösterilerek bir KHK zulmü uygulandı. KHK’lerle bağımsız ve tarafsız yargı kararı olmadan  binlerce vatandaşımızın işine son verildi. Demokratik bir hukuk devletinde, yapılacak bir soruşturma ve yargılamalar, adil yargılama hakkı çerçevesinde olmalıdır. Kamu görevlisinin hukuka aykırı eylemleri ancak bağımsız ve tarafsız yargı kararıyla tespit edilmelidir. OHAL KHK’leri ile herkesin ismi tek tek bir kararnameye yazıldı, herkes bir sepete atıldı, işlerine, aşlarına son verildi. Vatandaşlarımız böylece hem işsizliğe hem de açlığa terkedildi, bunların hiçbiri hukuki değildir. Kim bir ülkede vatandaşlarıyla uğraşıyorsa, kendinden korkuyordur. Güçlü devlet, hiçbir vatandaşını ekmeğe muhtaç bırakmaz. Bağımsız ve tarafsız yargı makamlarınca haklarında kesinleşmiş karar verilmedikçe herkes masumdur. Bu kişilerin özlük hakları, itibarları iade edilmelidir, maruz kaldıkları tüm zararlarda telafi edilmelidir.

CEBİMİZDEKİ TÜRK LİRASI GÜNDEN GÜNE ERİYOR

Ülkemiz ağır bir krizden geçiyor, çıkmayacak. Hukukun hiçe sayıldığı, adaletin ayaklar altında olduğu ifade özgürlüğünün olmadığı bir ülkenin ekonomisi gelişemez. Bunu unutsunlar. Son yıllarda hukukta adalette Türkiye nasıl zemin kaybediyorsa; eş zamanlı olarak da ekonomi de zemin kaybediyor. Ekonomimiz şu anda 20 yılın en kötü durumunda. Cebimizdeki Türk Lirası günden güne eriyor, halkımız yoksullaşıyor.ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.