Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Betboo yeni adresi
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Puti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ge
Bir müjde de Mansur Yavaş'dan.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş daha önce çalışan annelere sözü
Hatay'daki yangın etkisini art
Hatay'daki çıkan orman yangını rüzgarın da etkisiyle tekrar şiddetlendi. Bakan P
TORKU’dan Kandil mesajı
Torku kandil vesilesiyle bir mesaj yayınladı.
TTB'den Sağlık Bakanlığı'nın k
Koronavirüs salgını nedeniyle sağlık çalışanlarının istifalarının kabul edilmeye
Coşkun: “Pandemi Döneminde Eğitimin Sorunlarını Çözmeye Talibiz!”

Coşkun: “Pandemi Döneminde Eğitimin Sorunlarını Çözmeye Talibiz!”

  Bu haber 18 Eylul 2020, Cuma 16:59:24 eklenmiştir.
Coşkun: “Pandemi Döneminde Eğitimin Sorunlarını Çözmeye Talibiz!” Cumhuriyet Halk Partisi Sivas İl Başkanlığınca düzenlenen basın açıklamasında Pandemi sürecinde eğitimin sorunlarının çözülmesine talip olduğu ifade edildi.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP İl Başkanı Yılmaz Coşkun,  basın açıklaması parti merkezinde düzenlendi.  

 Açıklamada Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Yılmaz Coşkun, “Ülkemiz ağır bir pandemi süre cinden geçmektedir. Bu süreçte tüm alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da büyük sorunlar yaşanmaktadır. 18 yıllık AKP döneminde günü birlik politikalarla bilimsel, rasyonel, eşit koşullarla ulaşılabilir olmaktan çıkan eğitim sistemimiz pandemi koşullarında tamamen felç olmuştur.

Yeni eğitim ve öğretim yılı pandemi koşullarında başlar ken devlet okullarına giden öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde İnt ernet, EBA üzerinden uzaktan eğitim alacak 754 bin 429 öğrencinin evinde ise televizyon bulunmamaktadır. Bu çocuklarımızın eğitim alamayacağı bugünden açıktır.

Çocuklarımızın eğitimi, sorunlarına hep birlikte çözüm arayacağımız en temel alanlardan birisidir. Eğiti m sıcak siyasetin konusu olamaz.

Salgında eğitim sürecine ilişkin Sayın Genel Başkanımızın bu hafta açıkladığı 14 maddelik çağrımızı yineliyoruz:

 

1.    Milli Eğitim Bakanlığına gerekli mali kaynak sağlanar ak ivedi olarak 57 bin 340 derslik ihtiyacı giderilmelidir. Gerektiğinde bazı köy okulları yeniden açılmalıdır.  Hazine  ve Maliye  Bakanlığı  kaynak  sorunu   yaşıyor  ve  bunu  yapamayacağını  söylüyorsa  ,   yer t ahsisi yapılmak koşuluyla CHP' li büyükş ehir belediye başkanları bu yatırımı çocuklarımız için kendi illerinde yapmayataliptir.

2.    Öğrenci başına düşmesi tavsiye edilen metrekareye çok daha hızlı birşekilde ulaşmak için YÖK ile i ş birliği yapılmalı. Üniversitelerin 2020-2021 öğretim döneminde açılmayacak fakültelerinin özellikle derslik, amfi ve konferans salonları gibi alanları doğrudan örgün eğitim sisteminin kullanımına tahsisedilmelidir.

3.    Yeni dersliklerin hizmet e girm esi ile birlikte çocuklarımızın eğit imi için ihtiyaç duyulan 92 bin 165 öğretmenin ataması zaman geçirilmeden yapılmalıdır. Tüm öğretmenlere kadro verilmeli; kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen garabetinesonverilmelidir.

4.    Okulların hijyen kurallarına uygun olacak şekilde açılması ve hijyenin süreklili ği açısından MEB'e en az 60 bin kişilik kadrolu yardımcı hizm et personel alımı yetkisiverilmelidir.

5.    Dezenfektan, maske ve ateş ölçümü cihazı gibi ihtiyaçlar için velilerden ek ücret talep edilmemelidir.Okullaraçılmadanöncetümbuihtiyaçlarsüratlegiderilmelidir.

6.    MilliEğitimBakanlığıinternethizmetisağlayıcısıkurumlarlagörüşerek,zorunluörgün eğitim kapsamında devlet okullarına kayıtlı 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin internet erişimini sağlamalıdır. Bu hizmet için İnternet sağlayıcısı kurumların maliyeti evrensel hizmet fonundan sağlanmalıdır.

7.    Uzaktan eğitim süresince öğrenci ve öğretim elemanlarının tamamına sınırsız ve uzun süreli İnternet erişiminin ya ücretsiz ya da çok ucuza sağlanması için başta mobil telefon operatörleri olmak üzere tüm alt yapı sağlayıcıları nezdinde girişimde bulunulmalıdır. Bu operatörlerin de sorumlulukları olduğunu  hiç  kimse unutmamalıdır.

8.    Evinde televizyonu olmayan 754 bin 429 öğrencinin televizyona kavuşması için MEB, sivil toplum örgütleri birlikte "senin de televizyonun olsun" kampanyası açmalıdır. MEB bu kampanyayı açmayacaksa Cumhuriyet Halk Partili belediyeler sivil toplum örgütlerinin de katkısıyla bu sorunu çözmeyetaliptir.

9.    Her hanede öğrencinin yararlanacağı dizüstü, masaüstü ya da tablet bilgisayar bulunmalı, bilgisayarı olmayan öğrencilerin ihtiyaçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından evrensel hizmet fonundan karşılanmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı  bunu  yapamayacaksa CHP'li belediyeler yılbaşındaki döviz kuru güvencesi verilmek koşuluylaveayrıcaaçacaklarıyardımkampanyalarıengellenmemekkaydıylatabletve bilgisayar sorununu çözmeyehazırdır.

10.                     Milli Eğitim Bakanlığının EBA üzerinden yaptığı uzaktan eğitim sadece TRT ile sınırlı kalmamalıdır. Belli dersler tüm televizyon kanallarında eş zamanlı  verilmelidir. Böylece çocuğun uzaktan eğitim almasının önündeki bazı engeller kaldırılmış olacaktır.

11.                     Pandemi koşulları tüm derslerin okulda verilmesine uygun değilse sadece önemli derslerin Türkçe, Matematik, Fen bilgisi gibi derslerin okullarda verilmesi düşünülmelidir.

12.                     Pandemi süresince bir sağlık görevlisi ve rehber öğretmenin mutlaka okulda bulunmasısağlanmalıdır.

13.                     Okul servisi yapan esnafın bu süreçte kazanç elde edemeyeceği için vergi ve sigorta primleri ile aldıkları kredilerin faizsiz ertelenmesisağlanmalıdır.

14.                     Kamu, özel ayrımı yapmaksızın 12 yaşından küçük çocuğu olan ebeveynlere dönüşümlü olarak eğitim izni hakkıtanınmalıdır.

 

İçinden geçtiğimiz pandemi süreci sosyal devletin önemini bir kez daha göstermektedir. İktidar adayı bir parti olarak biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, çocuklarımızın eğitim hakkı ve güvencesi için her şeyi yapmaya hazırız. İktidarın yapması gerekenler bellidir. İktidar yapamıyorsa, Cumhuriyet Halk Partisi sunduğumuz çözüm önerilerini hayata geçirecek iradeye sahiptir. Çocuklarımızın geleceği siyaset malzemesi yapılmayacak kadar değerlidir!” ifadelerine yer verdi.ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.