Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Betboo yeni adresi
DİSK, Türk-İş ve Hak-İş'ten or
Asgari ücret görüşmeleri öncesi ortak bir açıklama yapan DİSK, Türk-İş, ve Hak-İ
Reuters'tan Merkez Bankası açı
Reuters'ın bankacılık sektöründeki kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Merke
Vaka sayısında yeni rekor... D
Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı 3 Aralık Perşembe gününün koronavirüs tablosuna
Sivas Deva Partisinden Sivas B
Deva Partisi Sivas il Başkanı Serdar İnce Engelliler Günü dolayısı ile Sivas Ken
İNCE: “KÖTÜ YÖNETİMİN BEDELİNİ
DEVA Partisi Sivas İl Başkanı Serdar İnce, ihtiyaç sahibi ailelere 500 TL’lik kı
Adalet Komisyonu'nda 'baro başkanı' müzakeresi

Adalet Komisyonu'nda 'baro başkanı' müzakeresi

  Bu haber 03 Temmuz 2020, Cuma 00:15:59 eklenmiştir.
Adalet Komisyonu'nda 'baro başkanı' müzakeresi Adalet Komisyonu’nda, muhalefetin ısrarıyla baro başkanlarının görüşlerini dile getirmesi gündemde. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in “35 baro başkanı Meclis duvar dibinde oturuyor. istemezler. Genel Sekreterlik gibi bir salona alalım ve burada üç baro başkanını dinleyelim” demesi ve HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş’ın “Onlar kendi aralarından seçeceği üç baro başkanı konuşsun” diye destek vermesi üzerine Komisyon Başkanvekili Yılmaz Tunç, üç baro başkanının komisyonda konuşabileceğini söyleyerek ara verdi.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TBMM Adalet Komisyonu’nda, 'çoklu baro' teklifinin görüşmelerinde, muhalefetin ısrarıyla baro başkanlarının da görüşlerini dile getirmesi gündemde. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in “35 baro başkanı Meclis duvar dibinde oturuyor. istemezler. Genel Sekreterlik gibi bir salona alalım ve burada üç baro başkanını dinleyelim” demesi ve HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş’ın “Onlar kendi aralarından seçeceği üç baro başkanı konuşsun” diye destek vermesi üzerine Komisyon Başkanvekili Yılmaz Tunç, üç baro başkanının komisyonda konuşabileceğini söyleyerek ara verdi.

Komisyondaki görümeler sırasında AKP Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, teklifin Anayasaya aykırı olduğunu iddialarını reddetti. Başer, “Türkiye Barolar Birliği, avukatlık birliği değildir. Getirmiş olduğumuz seçim sistemi Anayasa’ya uygundur” dedi.

CHP Adalet Komisyonu Üyesi ve Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, “Her ile nüfusuna göre vali mi atıyorsunuz? Bu yasa Anayasa’ya aykırıdır” diye konuştu.

“İŞİ BAŞTAN SİYASALLAŞTIRMAKTIR”

Anayasa’ya aykırılılık ile ilgili söz alan CHP'li İbrahim Kaboğlu, şunları söyledi:

“Anayasa’mıza göre; örgütler farklı kategorilere ayrılmıştır. Bunların her biri Anayasa’nın ilgili maddelerine göre farklı farklı tanınmıştır. Kamu kurum niteliğindeki meslek kuruluşları ne dernek ne vakıf ne sendika ne de siyasi partidir. Barolar, kamu tüzel kişisidir. Anayasa bütününde okumamız gerekiyor. Barolar; sav, savunma ve hüküm üçlüsünde yer alıyor. Anayasa’da siz hakimler ve savcılar tarafsız ve bağımsız olsun, avukatların bağımsızlığın yerine tarafgir bir avukatlık örgütlenmesi olsun istiyorsunuz. Bu Anayasa’nın adil yargılanma hakkını düzenleyen 36. maddesine aykırıdır.

Kamu tüzel kişiliğinin anlamını belirttim çünkü aynı anda bir kamu tüzel kişiliği geçerlidir. Bu açıdan ciddi bir sorunla karşı karşıya buluyoruz. Öğrencileri staj sonrası, farklı barolara bölmek işi baştan siyasallaşmak anlamına geliyor. Bu cemaatleşme, cemaatlerin öğrenci kapması. ‘Bizim baromuza kaydolursan burs vereceğiz’ şeklinde. Türkiye’nin yakın geçmişinde gördüğümüz gibi dinin alet edilmesi tehlikesi de bulunmakta.”

Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, pandemi dolayısıyla baro başkanlarından sadece üçünün komisyona gelebileceğini ancak baro başkanlarının bunu kabul etmediğini söyledi. Tunç’un baro başkanlarının TBMM kapısında kalmasına ilişkin açıklamasından geçen saatlerin ardından CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “35 baro başkanı Meclis duvar dibinde oturuyor. Bir çaba oldu ve boşuna gitti. Üzüldük. Bir iletişimsizlik olmuş. Arkadaşlarının kapıda kalmasını istemezler. Onlara yakışan bir şekilde alınsın. Genel Sekreterlik gibi bir salona alalım ve burada üç baro başkanını dinleyelim” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da “Baro başkanlarının ‘hepimiz konuşalım’ diye talebi yok. Onlar kendi aralarından seçeceği üç baro başkanı konuşsun. Pandemi olduğu için bahçede bile bekleyebilirler. Özel’in söylediği izlenim bende de vardı. Bu iletişimi düzeltmek önemli” ifadelerini kullandı.

Tunç’un üç baro başkanının komisyonda konuşabileceğini söylemesi üzerine milletvekilleri, tüm baro başkanlarının TBMM’ye alınmasını istedi. Tunç, “Meclis’e alınmamaları komisyonun problemi değil, Meclis İdare Amirliği ile görüşülebilir” dedi.ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.