Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
BUNLAR ÜNİVERSİTEYE GERİ DÖNEC
Kurumlar Arası Geçici Görevlendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Y
4 partiden ortak İdlib bildiri
AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti ortak bildiri yayımlayarak İdlib'de düzenlenen saldır
İdlib'de bir saldırı daha...
Milli Savunma Bakanlığı, İdlib'de rejim unsurları tarafından düzenlenen topçu sa
Bulgaristan, Türkiye sınırına
Bulgaristan Savunma Bakanı, "yasa dışı sığınmacı akınını durdurmak" için Türkiye
Kremlin: Türk askerlerin tamam
"Çok sayıdaki talebimize rağmen Türk tarafı, orada Türk askerlerinin bulunduğunu
SİVAS CÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ DEKANINDAN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMALAR

SİVAS CÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ DEKANINDAN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMALAR

  Bu haber 31 Ocak 2020, Cuma 19:39:17 eklenmiştir.
SİVAS CÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ DEKANINDAN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMALAR Kamu Denetçiliği Kurumu’nun medreselerin etkisinde kalan ilahiyat lisans tamamlama programı (İLİTAM) çalıştayında, anayasadaki laiklik maddesi ve medreselerin kapatıldığı unutuldu.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun medreselerin etkisinde kalan ilahiyat lisans tamamlama programı (İLİTAM) çalıştayında, anayasadaki laiklik maddesi ve medreselerin kapatıldığı unutuldu. “İLİTAM ile bazı dini grupların devlet kademelerinde örgütlendiğine” dikkat çekilen çalıştayda, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Doğan’dan “FETÖ benzeri yeni bir dinci-gerici kalkışma” uyarısı geldi.

Kamu Denetçiliği Kurumu’nca (Ombudsmanlık) geçen yıl düzenlenen ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Diyanet İşleri Başkanlığı, Diyanet-Sen ve üniversitelerin ilahiyat fakültelerinden yöneticilerin katıldığı çalıştayın raporuna Cumhuriyet’ten Ozan Çepni ulaştı. Anayasadaki Cumhuriyetin “laik ve sosyal bir hukuk devleti” tanımının unutulduğu, “Toplumu din ve dil yönlendirir” değerlendirmesinin yapıldığı çalıştayda, Cumhuriyetin laik karakterinin temelini oluşturan yasalar da hiçe sayıldı. “1924’te halifeliğin kaldırılması” bile günümüz koşullarına bağlanarak değerlendirilen raporda, “Dini farklılıkların derinleşmesi ve yer yer çatışmalara dönüşmesi, mezhep farklarının derin imani ayrışmalar gibi gösterilip, dünya barışını tehdit eder şekilde kullanılması ile halifeliğin ortadan kaldırılması arasında bir bağın olup olmadığı ayrıca araştırılmalıdır” ifadeleri dikkat çekti.

MEDRESELİ BÜROKRATLAR!

Çalıştayda, “Tevhidi Tedrisat Kanunu ile 1924’te medreselerin kapatıldığını unutan bürokratlar ve akademisyenler”, yasadışı medrese eğitimlerine ilişkin ayrıntılara da yer verdi. Çalıştaya katılan Baybut Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu’nun, konuşmasında, “Altmış beş yıldan beri bu mesleğin içindeyim. 16 yıl fiilen medresede okumuş ve ondan sonra üniversiteyi okuyan birisiyim” ifadeleri yer aldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanı Ali Uygun da “12 Eylül öncesinde 5 yıl gibi bir süre medrese eğitimi almış bir kardeşinizim. Sonrasında imam hatip okudum. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunuyum. Şu anda da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda daire başkanı olarak görev yapıyorum” ifadeleri ile medresede başlayan eğitim hayatının bürokrasideki karşılığını anlattı. Çalıştayda Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu da konuşması öncesinde, “Hocamız, Of ve Çaykara medreseleri geleneğinde, babadan atadan hem yetişmiş hem de yetiştirici olarak gelen bir aileden geliyor” ifadeleri ile tanıtıldı.

DİNCİ KALKIŞMA UYARISI

“Medresede eğitim alan” kişilerin, “İLİTAM programları ile üniversite görmeden yükseköğretim diploması alarak, devlet içinde kadrolaşması” da çalıştay gündeminde yer aldı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Doğan ise İLİTAM programlarını eleştirerek “Bu konunun olumsuz yönlerinden birisi de FETÖ ve FETÖ benzeri cemaatlerin olmasıdır. Bu öğrencilerin bir kısım cemaatler tarafından kullanılabilmesidir. Bunların bir kısmının hal ve tavırlarından bazı cemaatlere mensup oldukları anlaşılıyor. Arapçaları çok iyi olduğu için kolaylıkla eğitimi tamamlayıp, bir kısım devlet kademelerinde görev alabilecekler. Böylece FETÖ’nün yaptığı kalkışmanın benzeri yapılabilir diye düşünüyorum. Bu tehlikeye istinaden de uzaktan eğitim olarak hem önlisans ve İLİTAM İlahiyat eğitimi tekrar gözden geçirilmesi gerekir” uyarısında bulundu.

 

Yasadışı yapıların devlet içinde örgütlenme çabasına ilişkin Trabzon Üniversitesi Rektörü Aşıkkutlu ise “Türkiye’de bazı grupların bunu özellikle istismar etmek suretiyle kısa yoldan üniversite mezunu olup, belli alanları doldurma noktasında ortaya koydukları çabadır. Bazı gruplar, bırakın siz üniversite ortamında, akademik bir ortamda bulunmayı ilköğretim dahil olmak üzere, diğer bütün eğitim öğretim süreçlerini by-pas ederek, uzaktan eğitim veya dışardan bitirme yoluyla mensuplarına yollar arıyorlar” dedi.

MEB’DEN ‘BİLEMİYORUZ’ İTİRAFI

MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz da MEB’den kadro alan İLİTAM mezunlarının sayılarının bakanlıkça bilinmediğini itiraf etti. Yılmaz, “İlahiyat Fakülteleri Dekanları toplantısında özellikle İLİTAM mezunlarının yaşadıkları sorunlar birkaç defa dile getirildi. Ben de İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nden öğretmenlerimiz arasında ne kadar İLİTAM mezunu olduğuna ilişkin bilgi almak istedim ancak bu mümkün olmadı. Çünkü İLİTAM mezunlarının diplomasında ‘İlahiyat Fakültesi Diploması’ yazıyor ve İLİTAM mezunu oldukları belli değil” ifadelerini kullandı.

Odatv.comETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.