Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ YÖNETİ
Kısa bir süre önce kurululan ve www.birlikgundem.com alan adıyla faaliyet göste
İnfaz düzenlemesinin taslak me
Adalet Bakanlığı ve AKP'nin aylardır üzerinde çalıştığı infaz düzenlemesinin tas
İBB'den İstanbullulara doğalga
AKP hükümeti tarafından doğalgaza yaz aylarında yapılan zamlar kış aylarında etk
Davutoğlu'ndan tek adam rejimi
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin kuruluşunun ardından i
AKP'ye yakın AKİT yazarı Dilip
AKP'ye yakın AKİT yazarı Abdurrahman Dilipak, FETÖ'nün siyasi ayağını ifşa etti.
ABD, Türkiye’ye yaptırım öngören yasada uzlaştı

ABD, Türkiye’ye yaptırım öngören yasada uzlaştı

  Bu haber 10 ARALIK 2019, SALI 13:48:51 eklenmiştir.
ABD, Türkiye’ye yaptırım öngören yasada uzlaştı ABD’de Temsilciler Meclisi ve Senato, S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırımları da içeren yasa tasarısında uzlaştı. 738 milyar dolarlık tasarı Rusya’ya yönelik yaptırımlar da içeriyor.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'de Temsilciler Meclisi ile Senato Silahlı Hizmetler Komitesi, aylar süren pazarlıkların ardından Savunma Bakanlığının politikalarını şekillendiren 738 milyar dolarlık yasa tasarısı üzerinde uzlaştı.

Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'nın (NDAA) yeni versiyonu, Rusya ve Çin ile rekabet önlemlerinin yanı sıra Rusya'dan S-400 alımı nedeniyle Türkiye'ye de yaptırım öngörüyor. Tasarının Kongre yıl sonu tatiline girmeden bu ay içinde oylanarak yasalaşması bekleniyor.

Tasarıda Rusya'dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemleri nedeniyle ortağı olduğu F-35 programından çıkarılan Türkiye'ye F-35 uçaklarının satılması yasaklanarak, bu alımın Rusya'ya yönelik yaptırımları ihlal eden büyük ölçekli bir işlem olduğuna dikkat çekiliyor. Başkan Donald Trump'tan S-400 alımı nedeniyle Türkiye'ye yönelik yaptırımları yürürlüğe sokması talep ediliyor.

KUZEY AKIM 2 VE TÜRK AKIM BAĞLANTILI YAPTIRIMLAR

Tasarıda Rusya'nın Ukrayna'yı dışarıda bırakarak Avrupa'ya doğalgaz taşımayı planladığı Kuzey Akım 2 ve Türk Akım boru hatları ile bağlantılı yaptırımlar getirilirken Rusya ile askeri işbirliği de yasaklanıyor. Türk Akım Rus doğalgazını Karadeniz üzerinden Türkiye'ye, Kuzey Akım 2 de Rusya'dan doğalgazı Baltık Denizi üzerinden Almanya'ya taşıyacak.

Tasarıda ana payı, 658 milyar 400 milyon dolarla Savunma ve Enerji Bakanlıklarının ulusal güvenlik programları alırken, 71,5 milyon dolar da yurt dışında süren savaşlar için ayrılıyor.

Ukrayna'ya da Ukrayna Güvenlik Destek Girişimi kapsamında silah ve teçhizat tedariki için 300 milyon dolarlık kaynak ayrılıyor. Tasarı kapsamında Başkan Trump'ın uzun süredir istediği Uzay Gücü'nün de Hava Kuvvetleri'ne bağlı olarak kurulması öngörülüyor.

ÇİN MERCEK ALTINDA

Yasa tasarısında Çin'den potansiyel tehditlere de yer verilerek Çin'in deniz aşırı yatırımları ve Rusya ile askeri ilişkilerinin raporlanması talep ediliyor. Çin'den motorlu vagon ve otobüs ithalatında federal kaynakların kullanılması da yasaklanıyor.

Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi ile çoğunluğu Cumhuriyetçilerin oluşturduğu Senato arasında Başkan Donald Trump'ın politikaları konusunda yaşanan derin görüş ayrılıkları nedeniyle  NDAA'nın bu yıl 58 yıldır ilk kez güncellenememesi tehlikesi doğmuştu. Güvenlik politikalarından ordu mensuplarının maaş basamaklarına, uçak ve gemilerin modernizasyonundan dış politik önlemlere geniş bir alanda izlenecek politikaları şekillendiren yasa Kongre'de her yıl yeniden güncelleniyor.

Bu yılki yasa tasarısı ordu mensuplarının maaşlarında yüzde 3,1'lik artışla son on yılın en büyük ücret zammının yanı sıra kamu görevlilerine 12 haftalık ücretli ebeveyn izni de öngörüyor.ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.