Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
İdlib'de bir saldırı daha...
Milli Savunma Bakanlığı, İdlib'de rejim unsurları tarafından düzenlenen topçu sa
Bulgaristan, Türkiye sınırına
Bulgaristan Savunma Bakanı, "yasa dışı sığınmacı akınını durdurmak" için Türkiye
Kremlin: Türk askerlerin tamam
"Çok sayıdaki talebimize rağmen Türk tarafı, orada Türk askerlerinin bulunduğunu
AB'den Türkiye'ye 'sığınmacı'
Suriye'nin İdlib kentinde Türk askerlerinin şehit düşmesinin ardından gelen Türk
NATO'da olağanüstü Suriye topl
Türkiye'nin talep ettiği toplantı NATO Anlaşması'nın dördüncü maddesi kapsamında
Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri'nde neler yaşandı?

Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri'nde neler yaşandı?

  Bu haber 16 Agustos 2019, Cuma 13:07:59 eklenmiştir.
Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri'nde neler yaşandı? Nevşehir'de Hacı Bektaş Veli'yi Anma Törenleri'nde CHP Lideri Kılıçdaroğlu Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü'nü sanatçı Musa Eroğlu'na verdi. Törenler boyunca birlik-beraberlik mesajları verilirken okunan Alevi Bildirgesi'nde doğa katliamlarına dikkat çekildi. Hacı Bektaş Veli'yi Anma Törenleri'nde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yoğun ilgi vardı.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nevşehir'de Hacı Bektaş Veli'yi Anma Törenleri'ne CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu katıldı.

'ATATÜRK'ÜN YOLUNDA...'

Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok törende yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik mesajları verdi. Altıok, "Bizler Hünkar Hacı Bektaşi gönül dostları olarak daha fazla okuyarak, bilimin ışığında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yolunda Hünkar Hacı Bektaş Veli'yi anlamaya gelecek nesillere aktarmaya sonuna kadar edeceğiz" ifadelerini kullandı.

'KATLİAMLAR SON BULSUN'

Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Güzelgül Alevilerin isteklerinin yer aldığı bildirgeyi okudu. Alevilerin haklarının verilmesini istediklerini belirten Güzelgül, "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin verdiği kararlar uygulansın. Devlet Alevi katliamlarından dolayı özür dilesin. Munzur'da, Kaz Dağları'nda katliam son bulsun" dedi.

BARIŞ ÖDÜLÜ EROĞLU'NA

Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü halk müziği sanatçısı Musa Eroğlu'na verildi. Eroğlu'na ödülünü Kılıçdaroğlu verdi. Eroğlu, "Tarihe bakıyorsun kim var? Dadaloğlu var, biraz beriye geliyorsun Köroğlu, biraz daha beriye geliyorsun Musa Eroğlu var, Kılıçdaroğlu var biraz daha beriye geliyorsun İmamoğlu var" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

İnsanı sevmenin, doğayı sevmenin erdemini bize anlatan bir Anadolu bilgesini anıyoruz. O dedi ki, "Kimsenin ayıbını arama, kendi ayıbını gör"... O dedi ki, "En yüce servet ilimdir"... O dedi ki, "Düşünce karanlığına ışık tutanlara ne mutlu"... O dedi ki, "Arifler hem arıdır, hem arıtıcı"... O dedi ki, "En büyük keramet çalışmaktır"...

Çağlar ötesinden O'nun söyledikleri bugün kainatın evrensel kurallarına dündü. O elinde kılıçla değil, aydınlanma meşalesi ile meydana gelmiştir. Toplum O'nu güvercin donuyla Anadolu'ya geldiğini kabullenmiştir. Çünkü o, barışın, güvenin adresi olmuştur. 72 milleti bir saymıştır.

Hacı Bektaş-ı Veli, yaşamı boyunca hep hakkı hukuku ve adaleti savunmuştur. O, barışın huzurun birlikte yaşamanın öncüsü olmuştur. Bugün Avrupa'nın pek çok ülkesinde onun düşünceleri toplumu aydınlatıyor.

Hacı Bektaş-ı Veli, yaşamı boyunca hep hakkı hukuku ve adaleti savunmuştur. O, barışın huzurun birlikte yaşamanın öncüsü olmuştur. Anadolu'ya geldiğinde 35 yaşlarında bilgin bir insandı. Selçuklu sultanı önemli kararlar aldığında onun düşüncelerine başvuruyordu.

Dergahında düşüncelerini öğrencilerine aktararak yaygınlaştırılmasını sağladı. Bugün Avrupa'nın pek çok ülkesinde onun düşünceleri toplumu aydınlatıyor. Anadolu'yu bize yurt yapan işte bu gönül erenleridir. Aslanla ceylanı hünkarın kucağında buluşturan huzurdur adalettir. Dünya hala huzuru ve adaleti arıyor.

Üzülerek ifade ediyorum ki; bugün savaş ve açlık nedeniyle acı çeken çocukların büyük bölümü müslüman ülkelerin çocukları...

Aslan ile ceylanı Hünkarın kucağında buluşturan huzur ve adalettir. Bizlere bu ülkede özgürce, onurumuz ve şerefimizle yaşama fırsatı veren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e, gazi ve şehitlere minnetlerimizi sunuyoruz.

İMAMOĞLU COŞKUYLA KARŞILANDI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hacıbektaş’ta coşkuyla karşılandı. Hacı Bektaş Veli Türbesi’ni ziyaret eden İmamoğlu, duasını ettikten sonra belediye binasına gitmek istedi.

Yaklaşık 300 metrelik yolu yoğun ilgiden dolayı yaklaşık 1 saatte alabilen İmamoğlu, Hacıbektaş Belediye Başkanı Yoldaş Altıok’a ilçeye yardım sözü verdi.

Bu sırada, ilçede bulunan vatandaşlar, belediye binasına adeta akın etti. Binanın balkonuna çıkarak vatandaşları selamlayan İmamoğlu, “Hacıbektaş’ı sizlere yakışır hale getireceğiz. İnşallah bu ülkeyi yöneten herkese Allah, Hacı Bektaş terbiyesi verir” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hacı Bektaş Veli Anma Töreni ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında, Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’ne geldi.

İmamoğlu’na Hacıbektaş ziyaretinde Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ve Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel eşlik etti. Kapadokya Havalimanı’ndan Hacıbektaş’a geçen İmamoğlu, ilçede coşkuyla karşılandı.

Hacı Bektaş Veli Müzesi girişinde bulunan ve şifalı olduğuna inanılan sudan içen İmamoğlu, vatandaşlar tarafından adeta “sevgi çemberine” alındı. Vatandaşlar, İmamoğlu ile fotoğraf çektirebilmek için birbirleriyle yarıştı.

DUA İSTEDİ, DUA ETTİ…

Yoğun ilgiden dolayı yaşanan izdiham nedeniyle Hacı Bektaş Veli Türbesi’nin bulunduğu avluya zorlukla girebilen İmamoğlu, burada alkışlarla karşılandı. Türbeye de zorlukla girebilen İmamoğlu, karşılaştığı vatandaşlardan kendisi için dua etmelerini istedi. İmamoğlu ve beraberindeki belediye başkanları, Hacı Bektaş Veli’nin kabri başında dua etti. Türbeyi gezen İmamoğlu, Horasan Erenleri’nin mezarlarının bulunduğu alanda duayı da ihmal etmede. Vatandaşların İmamoğlu’na ilgisi türbede de devam ederken, duygusal anlar yaşandı. İmamoğlu, türbeden ve müze alanından yaşanan izdiham nedeniyle zorlukla ayrılabildi.

“ZORLUKLARIN AŞILMASI İÇİN YARDIMCI OLACAĞIZ”

İmamoğlu ve beraberindeki heyet, yaklaşık 300 metre uzaklıktaki Hacıbektaş Belediyesi binasına ulaşmakta zorluk yaşadı. Vatandaşlar, yol boyunca İBB Başkanı ile fotoğraf çektirebilmek için birbirleriyle yarıştı.

Bu sırada bir vatandaş, İmamoğlu’na üzerine resminin dokunduğu küçük boy bir halı hediye etti. İmamoğlu, Hacıbektaş Belediye Başkanı Yoldaş Altıok’u makamında ziyaret etti. İmamoğlu ve Altıok, kameraların karşısına geçerek, birer konuşma yaptı.

İmamoğlu’na ilçelerini ziyareti nedeniyle teşekkür eden Yoldaş, “Sayın Başkanımız, zaten uzun süredir Hacıbektaş gündemindeydi. Acil sorunlarımız var. Büyük problemlerimiz var ama hep birlikte bu problemleri aşacağımıza inanıyorum. Ekrem Başkanım zaten söz vermişti. Hacıbektaş’ı çok seviyor” dedi.

Hacıbektaş İlçesi’nin manevi önemine dikkat çeken İmamoğlu da, “Belediye başkanımız, bu güzel şehrin, bu güzel ilçenin tüm maneviyatını en hassas bir şekilde taşımak, göstermek, hissettirmek zorunda. Bu zorluğu aşması için biz de onun yanında olacağız” diye konuştu.

Yıllardır Hacı Bektaş etkinliklerine katıldığını belirten İmamoğlu, yaşanan zorlukların, eksikliklerin farkında olduğunu ve bundan üzüntü duyduğunu vurguladı. İmamoğlu, “Biz, böyle hassas bir noktanın, çok üst seviyede geliştirilmesi ve korunması konusunda kararlıyız. Elbette Mart ayında seçim neticelenseydi, bugüne dair bazı şeyleri yapabilme fırsatlarımız olurdu; ama ne yazık ki ülkenin gündemi biraz seçimle boğuldu” diye konuştu.

“HİÇBİR FEDAKARLIKTAN KAÇINMAYACAĞIZ”

Önümüzdeki 1 yıl içerisinde, İBB olarak Hacıbektaş’ın fiziki sorunlarının ortadan kaldırılması için her türlü yardımı yapacaklarını ifade eden İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bu, İstanbul’un, hatta Türkiye’nin bu güzel ve kadim topraklara borcudur. Bunu en iyi şekilde yapabilmek adına, ben iyi biliyorum ki İstanbul’daki belediye başkanlarımız olsun, diğer büyükşehir belediye başkanlarımız olsun birebir bu sürecin içinde olacaklar. Bunları konuştuk, konuşuyoruz. Hatta bu ayın sonuna doğru İstanbul’da 11 büyükşehir belediye başkanıyla yapacağımız toplantıda da ana gündemlerden birisi olarak Hacıbektaş’ın düzenlenmesi, eksikliklerinin giderilmesi olacak. Atamız’ın 100 yıl önce ziyaret ettiği ve kurtuluş mücadelemizin en önemli noktalarından olan Hacıbektaş’ı en modern şekliyle inşa etmek için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız.

Yani biz bu manevi yere geldiğimizde, tüm maneviyatımızla burayı yaşarken, tüm dünyadan gelecek konuklarımızı burada ağırlarken yüzümüzün kızaracağı tek bir noktasının olmasını istemiyoruz. Bu yönüyle yola çıktığımızı belirtiyorum. Bu güzel günde bu güzel buluşma anında, tekrar Hacı Bektaş Veli gibi bizi koruyan, bizi bu topraklarda bir arada tutan tüm felsefe ve değerlerin varlığından dolayı şükran duyuyorum. İyi ki varlar. İyi ki bu topraklarda oluşan bu vicdan ve bu ahlak her ne olursa olsun bizi koruyor. Onun için minnet duygularımı tekrar belirtiyorum. Başkanımıza başarılar diliyorum. Bir yıl sonra buraya geldiğimizde yüz akımızla gezmek istiyoruz.”

VATANDAŞLARA BALKONDAN SESLENDİ

İmamoğlu, Altıok ve diğer belediye başkanları görüşme halindeyken, ilçe halkı ve etkinliklere dışardan katılan vatandaşlar belediye binası önünde büyük bir kalabalık oluşturdu. İmamoğlu, belediye binası balkonuna çıkarak vatandaşları selamladı.

İmamoğlu, yaptığı kısa konuşmada, “Hacıbektaş’ı sizlere yakışır hale getireceğiz. İnşallah bu ülkeyi yöneten herkese Allah, Hacı Bektaş terbiyesi verir” dedi.ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.