Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Fahrettin Koca'dan ikinci dalg
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüste ikinci bir dalga beklemediğini açıkl
Erdoğan, 'Tütüne Hayır Günü'nd
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Eğlence mekânları ile
25 kişi daha hayatını kaybetti
Toplam ölüm sayısı 4 bin 540'a, vaka sayısı 163 bin 942'ye yükseldi
Erdoğan: Son günlerde bazı ken
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Hadımköy Dr
Restoran, lokanta, kafelerde a
'Restoran, Lokanta, Kafe, Pastane, Börekçi, Tatlıcı ve İçerisinde Yeme-İçme Hizm
CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu Oda Tv'ye yazdı...

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu Oda Tv'ye yazdı...

  Bu haber 16 Temmuz 2019, SALI 15:20:21 eklenmiştir.
CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu Oda Tv'ye yazdı... CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu Oda Tv'ye yazdı... Karasu; Bu şehrin başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi" dedi.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

’Sivas şehrine girerken, caddenin iki tarafı büyük bir kalabalıkla dolmuş, askeri birlikler tören düzenini almış bulunuyordu. Otomobillerden indik. Yürüyerek askeri ve halkı selamladım.

Bu manzara, Sivas’ın saygıdeğer halkının ve Sivas’ta bulunan kahraman subay ve askerlerimizin bana ne kadar bağlı ve sevgi ile dolu olduğunu gösteren canlı bir tanık idi.’’*

*Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk

Bir şehir düşünün; yazılı tarihi M.Ö. 2000 yılı başlarında Hititlerle başlamış, Selçuklulara başkentlik yapmış, Milli Mücadele’nin en kritik döneminde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bağrına basmış, Cumhuriyetin temellerinin atılmasına vesile olmuş…

Bir şehir düşünün; Türkiye’nin en büyük ikinci coğrafyasına, ülkenin tamamına yayılmış nüfusa ve İstanbul’da milyonlarca hemşehriye sahip…

Yine aynı şehri düşünün; 1980’den sonra üvey evlat muamelesi görmüş, tüm yatırımlardan mahrum kalmış; sağlıkta, eğitimde, turizmde geride bırakılmış olsun.

Bu şehrin ismi Sivas.

Sivas, artık AKP idareciliğinin pilot bölgesi oldu. 17 yıllık AKP iktidarını analiz etmek isteyenler Sivas’a bakıp değerlendirme yapabilir. Sivas’a baktığınızda, tüm memleket sathına yayılan rantçı, peşkeş odaklı yönetimi görebilirsiniz.

ANADOLU’YA SIRTINI DÖNEN TURİZM POLİTİKASI

Meclis’te geçtiğimiz hafta kabul edilen Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kanun teklifini ele alalım örnek olarak. Teklifle denetlenmesi mümkün olmayan bir ajans kuruluyor, üstekli ajans; tüm turizm işletmelerinden vergi topluyor ve bunu Türkiye’nin turizmde reklama ve tanıtıma ihtiyacı olan bölgeleri için kullanacağız diyorlar. Peki Sivas’ta turizmde neler oluyor? Kısaca değinelim.

Kent merkezinde bulunan tarihi Numune Hastanesi… Kültür Bakanlığı’nca koruma altına alınması gereken yapılar listesindeydi. Ama Sivas Valiliği ne yaptı? Yangından mal kaçırırcasına Sağlık Bakanlığı’ndan aldığı "depreme dayanıklı değil" rapouyla tarihi binayı yerle bir etti. Üstekil yıkım işleminden sonra mahkeme söz konusu rapor ve gereği için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Hesabı soruldu mu? Hayır.

Kangal İlçesi’nde bağlı Arslantaş Ören yeri. 1929 yılında ilk kalıntıların ortaya çıktığı geç Hitit dönemi tarihi eserlerinin bulunduğu birinci derecede sit alanı. Normal şartlarda bu alanın turizme açılması için çeşitli çalışmaların yapılmasını beklersiniz değil mi? Ama öyle olmadı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle Milli Savunma Bakanlığı, envanterinde bulunan kullanım süresi dolmuş mühimmatları bu alanda patlatmaya başladı. 783 bin kilometrekarelik vatan toprağında başka bir yer bulunamamış, birinci derece sit alanının etrafı uygun görülmüş.

İSTİKAL’E DÜŞMAN MURSİ’YE DOST

Şehrin, Milli Mücadele yıllarındaki yerini hatırlatan o yıllarda Sivaslıların yaptığı fedakarlıkları akıllara getiren İstiklal Caddesi bir günde İhvan lideri eski Mısır Cumhurbaşkanı’nın ismi verilerek Muhammed Mursi Caddesi yapılmak istendi. Vatandaşlarımız seslerini yükseltti, müdahalemiz sonucu karardan vazgeçildi.

SAĞLIKTA ÜVEY EVLAT

Bir diğer konu sağlık…

Nüfusu yaz mevsiminde 1 milyonu geçen Türkiye'nin 2'nci büyük coğrafyası olan bu kentte -dokuz ay önce gündeme getirdiğimiz ve hâlen en ufak bir ilerleme kaydedilmeyen- çocuk kardiyoloğu ve çocuk nöroloğu yok. Hasta ebevenyleri çok büyük zorluklarla çevre illere giderek evlatlarının sağlığı için mücadele verirken ekonomik durumu elverişli olmayanlar çaresizlik içinde çözüm bekliyor.

SİVAS’I HARACA BAĞLADILAR

Sivaslılar bir diğer darbeyi de yerel basın alanında yemiştir. Sivas Basın İlan Kurumu alınan kararla Kayseri’ye bağlandı. Milli Mücadele'ye güç veren yerel basın, iktidarın politikaları sonucu varlık mücadelesini sürdürebilme çabası içerisine girdi. Zor şartlarda yerel habercilik görevini üstlenen Sivas gazeteleri, Basın İlan Kurumu’nun kapatılmasıyla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Yerel basının ayakta kalmasını sağlayan en önemli gelir kalemi olan ilan gelirleri taşeron şirket mantığıyla Kayseri’ye verildi. Sivas’ta bulunan, Sivas’ta değer üreten birçok kurumun reklamı ve ilanı artık dolaylı olarak Sivas yerel gazetelerine dağıtılacak, Kayseri Basın İlan Kurumu söz konusu dağıtımdan yüzde 15 pay alacak... Bir başka deyişle Sivas, haraca bağlanmış oldu.

Üniversitede yapılan eş, dost, akraba atamaları, liyakat değil sadakata göre atamalar, usülsüz ihaleler, tutulmayan sözler, yapılmayan yatırımlar ve daha nicesi…

Görünen köy kılavuz istemez. Cumhuriyet tarihi boyunca hep ileriye giden ve gelişen Sivas, AKP döneminde her geçen gün biraz daha geriye gidiyor. 17 yıldır olduğu gibi; Sivaslılar yine malum sonla baş başa kaldı ve şehrine ait birçok değeri daha kaybetme noktasına geldi.

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’nin 100. yılında Sivas'ın değerlerini yok etmek isteyenlere karşı ayağa kalkın.

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu

Odatv.comETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.