Egemen Gazetesi Gerceklerin Sesi
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx
Irak'in kuzeyinden ACI haber
Irak'in kuzeyinden ACI haber
BAKANLIKTAN 81 ile 'randevu' g
BAKANLIKTAN 81 ile 'randevu' genelgesi
MSB duyurdu: Suriye'den ACI ha
MSB duyurdu: Suriye'den ACI haber!
Sivas TES'den Meslek Kanunu ta
Sivas Turk Egitim-Sen'den Meslek Kanunu talebi
Benzin ve motorine yine zam
Benzin ve motorine yine zam...
Tavuk eti fiyatlarýnda büyük artýþ: 3 ayda yüzde 50 zamlandý

Tavuk eti fiyatlarýnda büyük artýþ: 3 ayda yüzde 50 zamlandý

  Bu haber 28 MAYIS 2019, SALI 00:00:08 eklenmitir.
Tavuk eti fiyatlarýnda büyük artýþ: 3 ayda yüzde 50 zamlandý Geçtiðimiz Eylül'den bu yana yüzde 150 oranýnda zamlanan tavuk fiyatlarý, son 3 ayda yüzde 50 zamlandý. Tavukçular, yapýlan zamlara tepki gösterdi.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Son 3 ayda tavuk firmalarýnýn yaptýðý zamlarla yüzde 50 artan tavuk eti fiyatlarý hem yurttaþý hem de esnafý isyan ettirdi. Geçtiðimiz Eylül ayýndan bu yana yüzde 150’lik bir zam gören tavuk fiyatlarý, son 3 ayda yapýlan zamlarla yeniden yüzde 50 arttý.

Yapýlan zamlarýn ardýndan tüm piliç ve tavuk bagetin fiyatý 8 liradan 13 liraya, tavuk göðüsün fiyatý 12 liradan 18 liraya, tavuk kanatýn fiyatý 13 liradan 20 liraya kadar yükseldi. Tavukçular ise zam yapan firmalara tepki göstererek hükümetten destek istedi. 

FAKÝR YÝYECEÐÝ TAVUK, ÞÝMDÝ LÜKS OLDU 

21 yýldýr tavukçuluk yapan Halil Güzergül, þu anki fiyatlarýn tavukçuluk sektörünün gördüðü en yüksek fiyatlar olduðunu belirterek, “Biz hükümetimizin, bu fýrsatçýlarýn fiyatlarý nasýl yükselttiklerini araþtýrmasýný istiyoruz. Çünkü vatandaþýmýzýn alým gücü düþük ve bu yüzden tavuk bile alamýyor. Daha önce 3-4 kilogram tavuk isteyen vatandaþýmýz, þimdi ‘2-3 tane verir misin’ diyor. Önceden fakir yiyeceði olan tavuk, þimdi lüks oldu” diye konuþtu. 

Tavukçuluk firmalarýnýn kendi aralarýnda sürekli zam yaptýklarýný ve ceplerini doldurduklarýný ileri süren Güzergül, “Firmalar zam yapacaklarý zaman aralarýnda, ‘Zam yapsak yer mi’ diyor. Diðeri de ‘Yer aðabey, yap’ diyor. Bu ne demek yani? Vatandaþ istediði tavuðu bunlar yüzünden alamýyor” dedi. 

“VATANDAÞLAR ZAMLARI PROTESTO ETSÝN” 

Güzergül, “Ben vatandaþýn yerinde olsam, bu zamlarý protesto ederim. Vatandaþlar yemesinler demiyorum, 1 hafta tavuðu kýssýnlar. Haftada 3 kilogram tavuk yiyen, 1 kilogram yesin, o zaman üreticileri görürüm ben. Fiyat yarý yarýya düþer” þeklinde konuþtu. 

Adana Kasaplar Tavuk Balýk Eti Þarkütericiler Odasý Baþkaný Saruhan Yaðmur ise tavuk fiyatlarýnýn fahiþ düzeyde olduðunu ve bunun en büyük nedenlerinden birinin dýþ ülkelere yapýlan ihracattan kaynaklandýðýný belirtti. Yaðmur, “Büyük firmalar tavuk fiyatlarýný aþaðý indirmeli. Tavuðun fiyatý 7-8 liralardan 14-15 liraya kadar çýktý. Son 6 ay içerisinde tavuk fiyatlarý yüzde 150 zam gördü. Devletimizin esnafa sahip çýkmasýný istiyoruz” ifadelerini kullandý. ETKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SZ SZDE!


Adnz (Yorumda grnecek) :
Balk :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Iin Tiklayiniz.
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
sanalbasin.com üyesidir
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.