Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
STSO Başkanı Eken'den Selçuk B
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Türkiy
TİM Başkanı Hemşehrimiz Gülle:
TİM Başkanı Sivaslı Hemşehrimiz İsmail Gülle: İhracatçılarımız için çok önemli o
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 4 CH
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine hakaret ede
Sağlık Bakanlığı 11 sektöre yö
Sağlık Bakanlığı, normalleşme sürecinde koronavirüse karşı sektörlere yönelik ha
İl il koronavirüs'ten vefat ed
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, can almaya devam ediyor. Sağlık Bakanı F
7151 sayılı Kanunla gelen 6 yeni düzenleme

7151 sayılı Kanunla gelen 6 yeni düzenleme

  Bu haber 05 ARALIK 2018, Carsamba 17:48:43 eklenmiştir.
7151 sayılı Kanunla gelen 6 yeni düzenleme İçeriğinde sağlık çalışanlarına karşı yapılan şiddet cezasının ve Aile Hekimliği çalışanlarının izin haklarında düzenlemelerin bulunduğu "Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İçeriğinde sağlık çalışanlarına karşı yapılan şiddet cezasının ve Aile Hekimliği çalışanlarının izin haklarında düzenlemelerin bulunduğu "7151 sayılı Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı.

Sağlık Sen tarafından yapılan açıklamada; Sağlık çalışanlarına karşı işlenen suçlar hakkında düzenlemede; şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarının, şikayetçi olma ya da ifadesini vermek için, karakola gitme zorunluluğunun kaldırılması ve kolluk tarafından ifadesinin çalıştığı yerde alınması sağlandı. Ayrıca sağlık çalışanına şiddet uygulayan kişi kolluk görevlilerince yakalandıktan sonra gerekli işlemleri yapılmak üzere, doğrudan Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilecek. Bu şekilde sürecin hızlanması sağlanmış olacak.

Yayınlanan kanunda ayrıca aile sağlığı merkezi çalışanlarının yıllık izin sürelerine yönelik düzenleme de yer alıyor. Düzenlemeye göre, bir yılda kullanılabilecek izin süresi 30 gün, buna ek olarak 5 günlük kongre ve seminer izni getirilmekte. Bu izinlerin kullanılmış olması durumunda, ek 5 gün de mazeret izni kullanma hakkı veriliyor. Yapılan başka düzenlemeyle de; evlenme, ölüm (birinci derece yakın), doğum ve emzirme hallerinde 657 Sayılı Kanun'un 4-B maddesi kapsamındaki sözleşmeli personellerde uygulandığı gibi yapılacak.

 

 

 

Kanundaki bir başka değişiklikle de, Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısında gündeme getirilen, aile sağlığı elemanı ibaresinin, aile sağlığı çalışanı olarak değiştirilecek olmasıdır.

Kamu kurumlarından ihraç edilen veya kamu hizmetinde göreve alınmayan devlet hizmet yükümlüsü tabipler, çıkarılma veya göreve alınmama kararının verildiği tarihten itibaren 450 gün sonra mesleklerini icra edebilecek. Devlet hizmeti yükümlülüğünü yerine getirirken kamu görevinden çıkarılanların hizmet süreleri bu süreden düşürülecek.

3339 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunun ek 5. Maddesine göre tabipler, devlet hizmet yükümlülüğü başlamadan veya tamamlamadan yan dal asistanlık sınavlarına katılabilmekteydi. Yapılan düzenleme ile adayların asistanlık sınavına girebilmesi için devlet hizmet yükümlülüğünün tamamlanmasına 9 aydan daha az bir sürenin kalmış olma şartı getirilmiştir. Uzmanlık eğitimine başlanabilmesi için ise Devlet hizmeti yükümlülüğünün tamamlanması şarttır.

112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği de artık 663 sayılı Sağlık Alanında Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'ye göre sözleşmeli olabilecek.ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.