Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Betboo
Suudi Arabistan’ın Türk mallar
Suudi Arabistan, 2 yıldır, çeşitli bahanelerle, Türk mallarını limanlarda beklet
ESNAFA RAMPA KOLAYLIĞI
SİVAS BELEDİYESİ, ESNAFIN SESİNİ DUYDU, ATA SANAYİ’YE ARAÇ İNDİRME-BİNDİRME RAMP
Türkiye'nin güncel koronavirüs
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki corona virüsü salgınıyla ilgili günce
AK Parti Sivas Merkez İlçe Baş
AK Parti Sivas Merkez İlçe Başkanlığı 7. Olağan Kongresi'nde Muhammed Burak Kuru
Azerbaycan 'savaş hali' ilan e
Azerbaycan meclisi, seferberlik ilan ettiğini duyurdu.
O soruyu yanıtlayan doktora 3 yıl hapis

O soruyu yanıtlayan doktora 3 yıl hapis

  Bu haber 11 KASIM 2018, Pazar 08:47:15 eklenmiştir.
O soruyu yanıtlayan doktora 3 yıl hapis TBMM Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda kabul edilen ve bu hafta TBMM Genel Kurulu'nda ele alınacak olan AK Parti'nin yasa teklifine göre, kanuna aykırı embriyo ve üreme hücresi bağışlamanın, nakletmenin, bunların alım ve satımını yapmanın cezası 3 yıldan 5 yıla hapis olacak. Bu fiillere yönlendiren ve özendirenler de aynı cezayı alacak

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere, "Sizin donasyona (tüp bebekte bağışlanmış yumurta veya spermkullanılarak yapılan işlem) ihtiyacınız var" diyen ya da "Nerede donasyon yaptırabilirim?" sorusuna yanıt veren hekimler için hapis cezası gündeme gelecek.

Özendirme tartışması

AK Parti'nin torba yasa teklifi, nesebi koruma gerekçesiyle, "taşıyıcı anneliği" yasaklıyor. Bu maddenin komisyon görüşmelerinde ceza kapsamında, "özendirme ve yönlendirmenin" de yer alması tartışma konusu oldu. Doğum uzmanı CHP'li Çetin Arık, çocuk sahibi olamayanların hekimlere en sık yönelttikleri sorunun, "Nerede donasyonyaptırabilirim?" olduğunu belirterek, "Çocuğu olmayan ailenin yurt dışında donasyon olup olmadığı sorusuna hekimin verdiği yanıt, özendirme sayılacak mı? Bir soruya yanıt veren hekim ile komisyonculuk yapan kişi arasında ceza bakımından ayrım olacak mı?" diye sordu.

 

 

 

Komisyon Başkanı AK Partili Şenel Yediyıldız, "Bu özendirme değil" derken, eski Sağlık Bakanı AK Partili Ahmet Demircan, "Yasaya aykırı bir donasyonu öneriyorsa elbette" karşılığını verdi.

'Hakim karar verecek'

Arık'ın, "Donasyon zaten yasaya aykırı" demesi üzerine Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven, "Onun için tabii ki özendirme olacak" görüşünü dile getirdi. Demircan, "Bunu nasıl zikredelim yasada? 'Bunu cevaplayan istisnadır' diyecek halimiz yok. Hakim karar verecek burada" dedi. CHP'li Arık, "Hastanın 'Yurt dışında donasyon yapılıyor mu?' sorusuna cevap veren bir hekim ile embriyoyla ilgili işlem yapan aynı cezai işleme tabi tutulmamalı. Her biri için ayrı ceza düzenlenmeli" talebinde bulundu. Ancak Komisyon Başkanı Yediyıldız, "Nesebi korumak maksatsa, her türlüsü aynı cezaya tabi olsun" diyerek maddeyi oya sundu. Oylama sonucu madde kabul edildi.

Hapis ve para cezası

Özendirme ve yönlendirme boyutuyla özellikle kadın doğumcuları ilgilendiren ve cezai müeyyide ile karşı karşıya kalabilmelerine yol açabilecek teklifin 17. maddesi şöyle: "Hukuka aykırı olarak organ ve doku alan, satan, satın alan, satılmasına aracılık eden, saklayan, nakleden veya aşılayan, organ veya doku teminine yönelik ilan veren veya yayınlayan kişiler hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 91'inci maddesindeki cezai yaptırımlar uygulanır.

Bu kanuna
aykırı şekilde embriyo ve üreme hücresi bağışlayan, aşılayan, bulunduran, kullanan, saklayan ve nakledenlerle, bunların alım ve satımını yapanlar, alım ve satımına aracılık edenler veya komisyonculuğunu yapanlar veya bu fiilleri özendiren, bunlara yönlendiren veya bunlara yönelik ilan veren veya yayınlayan kişiler hakkında, fiil daha ağır cezayı gerektiren bir suç teşkil etmediği takdirde 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve bin günden 2 bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur. Bu kanuna aykırı fiili tespit edilen kişilerin sertifika ve izin belgeleri iptal edilir ve ilgili alanda çalışmalarına izin verilmez."

MilliyetETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.