Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
REKTÖR 13/B’Yİ YANDAŞLARA İŞLE
Birçok olumsuz haberler, hasta ve personel mağduriyetleri, eş, dost, akraba alım
Sektör kan ağlıyor: Yüzde 100’
Türk Lirası’nın ABD Doları başta olmak üzere yabancı paralar karşısında değer ka
İntihar haberini yaptığı için
Kocaeli’de oğluna pantolon alamadığı için intihar eden İsmail Devrim’i haberleşt
YIL 2018 EYLÜL AYI YER SİVAS M
Sivas Merkez Kümbet Mahallesi Fatih Caddesindeki elektrik kablolarının yolda ve
Sivas'ta ırmağa giren öğretmen
Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde balık tutmak için ırmağa giren öğretmen boğuldu.
Kredide sert iniş: Faiz sıçradı

Kredide sert iniş: Faiz sıçradı

  Bu haber 09 Eylul 2018, Pazar 03:36:32 eklenmistir.
Kredide sert iniş: Faiz sıçradı Özel bankaların kredi büyüme hızı 2009 sonrası ilk kez eksiye düştü. Geçen yıl yüzde 49’a kadar yükselen kamu bankaları büyüme hızı da yüzde 8’e geriledi.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhuriyet’ten Emre Deveci’nin haberine göre,Türkiye ekonomisinde sert iniş işaretleri artıyor. Ekonomik büyümenin sürükleyici gücü olan kredi büyümesinde rakamlar alarm veriyor. TL’nin büyük değer kaybı ve faizlerin yükselişi ile birlikte özel bankaların kredi hacmi daralmaya başladı. Özel bankaların kur etkisinden arındırılmış kredi büyüme hızı, 2009 krizi sonrasında ilk kez eksiye döndü. 31 Ağustos ile biten haftada özel bankaların kredi büyüme hızı (kur etkisinden arındırılmış 13 haftalık ortalama, yıllıklandırılmış) yüzde -3.06 oldu. Bu oran, Mayıs 2017’de yüzde 32’ye kadar yükselmişti.

Kamu da kıstı

Mayıs 2017’de yüzde 37’ye kadar yükselen toplam kredi büyüme hızı, 31 Ağustos ile biten haftada yüzde 1.8’e düştü. 20 Ağustos’ta bu oran yüzde 5.62 idi. Toplam kredi büyüme hızının pozitif olmasını kamu bankaları sağladı. 31 Ağustos haftasında kamu bankalarının kredi büyüme hızı yüzde 8.85 seviyesinde gerçekleşti. Bu oran, 20 Ağustos’ta yüzde 14.48 idi. Mayıs 2017’de kamu bankalarının kredi büyüme hızı yüzde 49 seviyelerine kadar yükselmişti.

Ticari kredilerde büyüme hızı yüzde -1.42 olurken, tüketici kredilerinde büyüme hızı yüzde 5.08 oldu. Ticari kredilerde büyüme hızı, Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) devreye girmesiyle birlikte Haziran 2017’de yüzde 45.6 seviyesine kadar yükselmişti.

Faiz sıçradı

TL’deki büyük değer kaybıyla birlikte varlık kalitesi bozulan, büyük şirketlerin kredi yeniden yapılandırma başvurularıyla karşı karşıya kalan ve dışarıdan borçlanma maliyetleri artan bankalar, kredi musluklarını kapattı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, 31 Ağustos haftasında TL üzerinden verilen ihtiyaç kredilerinde ortalama faiz yüzde 30.29 olurken, ticari kredilerde bu oran yüzde 32.35 oldu. Tüzelkişi ve kurumsal kredi kartları hariç ticari kredilerde faiz oranı yüzde 34.23’e yükseldi.

Dolar üzerinden açılan ticari kredilerde ise oran yüzde 5.93 olurken, TL tüketici kredilerinde oran yüzde 29.82 seviyesinde gerçekleşti.

Ticari kredide faiz oranı, 8 Haziran 2018’de yüzde 21.28 seviyesinde idi. Bu alanda yaklaşık üç aylık sürede 10 puanlık artış kaydedilmiş oldu. Önümüzdeki dönemde TCMB’nin faiz artırmasına paralel olarak kredi hacmindeki daralmanın artması ve faizlerin daha da yükselmesi bekleniyor.ETÄ°KETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SOZ SIZDE!


Adiniz :
Baslik :
Yorumunuz :
 
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.