Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
REKTÖR 13/B’Yİ YANDAŞLARA İŞLE
Birçok olumsuz haberler, hasta ve personel mağduriyetleri, eş, dost, akraba alım
Sektör kan ağlıyor: Yüzde 100’
Türk Lirası’nın ABD Doları başta olmak üzere yabancı paralar karşısında değer ka
İntihar haberini yaptığı için
Kocaeli’de oğluna pantolon alamadığı için intihar eden İsmail Devrim’i haberleşt
YIL 2018 EYLÜL AYI YER SİVAS M
Sivas Merkez Kümbet Mahallesi Fatih Caddesindeki elektrik kablolarının yolda ve
Sivas'ta ırmağa giren öğretmen
Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde balık tutmak için ırmağa giren öğretmen boğuldu.
Sivas'ta şarbon karantinası devam ediyor

Sivas'ta şarbon karantinası devam ediyor

  Bu haber 02 Eylul 2018, Pazar 20:13:36 eklenmistir.
Sivas'ta şarbon karantinası devam ediyor Sivas'ın Gürün ilçesinde telef olan büyükbaş hayvanların etleriyle temas eden 3 kişiye şarbon teşhisi konulan Karadoruk köyünde, karantina devam ediyor.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlçeye 35 kilometre uzaklıktaki Karadoruk köyünde çiftçilik yapan, 5 çocuk babası Murat Büyükpınar (47), 17 gün önce ahıra girdiğinde, ineğinin rahatsızlandığı fark etti. Büyükpınar, can çekişen ineğini murdar olmaması için, yakınlarının da yardımıyla kesti. Kesim sırasında Murat Büyükpınar ile oğlu İbrahim (20) ve kızı İkra (8), hayvanın kanıyla temas etti. Kesilen etin büyük kısmı pişirilerek tüketildikten 3 gün sonra, baba ile oğlu ve kızının vücudunun çeşitli yerlerinde yaralar çıktı.

Kurban Bayramının 1'inci günü Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran Büyükpınar ve 2 çocuğu, şarbon şüphesiyle tecrit edilerek, enfeksiyon hastalıkları servisinde tedaviye alındı. Murat Büyükpınar ile kızı İkra tedavisinin ardından 3 gün önce, oğlu İbrahim ise 2 gün önce hastaneden taburcu edildi.

BİR İNEK DAHA ÖLDÜ, KÖY KARANTİNAYA ALINDI

Ailenin beslediği 40 inekten biri daha 29 Ağustos günü telef oldu. Bunun üzerine ilçedeki Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerine haber verildi. Köye gelen ekipler, hayvanların olduğu ahırda incelemelerde bulundu. Telef olan hayvanların etleri, yaklaşık 4 metrelik çukur kazılarak, yakılıp, imha edildi. Hayvanların etlerinden alınan numuneler ise incelenmek üzere Samsun'da laboratuvara gönderildi. Köy, şarbon şüphesiyle karantinaya alınırken, hayvanlar da aşılandı.

Karantina devam ederken, köylüler, Gürün İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından gönderilen dezenfektan ilacı ile zaman zaman ahırlarında ilaçlama yapıyor.

'KORKUMUZ DEVAM EDİYOR'

Şarbon şüphesi ile tedavi gören Murat Büyükpınar bir sıkıntılarının kalmadığını belirterek, "Tedavilerimiz bitti. Hepimiz taburcu olduk. İyiye gidiyor. Şu anda evimizdeyiz. Herhangi bir sıkıntımız yoktur. İneklerimizin şarbon aşıları yapıldı. Biz de dezenfektan yapıyoruz. Korkumuz devam ediyor. İnşallah bir daha çıkmaz. Şu anda sadece bizde çıktı. Köyde başka kimsede yoktur. Eğer başkaları da böyle bir şeyle karşılaşırsa, direk ilgili birimlere belirtiler başladığı zaman başvursunlar. Biz bilinçsizce tükettik, bu başımıza geldi. Umarım başkalarının başına gelmez. İki hayvanım telef oldu" dedi.

"ŞU AN KÖYDE BİR TEDİRGİNLİK YOKTUR"

Köyde şarbon ile ilgili gerekli müdahalelerin yapıldığını kaydeden Muhtar Murat Çopur ise, "İstemediğimiz bir olay yaşandı. Ama çok şükür bir sıkıntı yoktur. Gerekli müdahaleler yapıldı. İlçe Tarım Müdürlüğü özellikle ilgilendiler. Gerekli ilaçlamalar yapıldı. 1 evde 2 hayvan telef oldu. Buradaki 3 arkadaşımıza rahatsızlık bulaştı. Onlar da şu anda iyiler. Köyde herhangi bir sıkıntı yoktur. Köyümüz hayvancılığı yüksek olan bir köydür. Allah'a şükür bir sıkıntı yoktur. Şu an köyde bir tedirginlik yoktur. Bu ilk defa olan bir şey değil. Burada köylerde yaşayan herkesin gördüğü şeyler. 5 sene önce de burada ve çevre köylerde de olmuştu. Köyde şarbon aşısı yapıldı. Dezenfektan yapıyoruz. Çok şükür bir sıkıntı yoktur" diye konuştu.

CumhuriyetETÄ°KETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SOZ SIZDE!


Adiniz :
Baslik :
Yorumunuz :
 
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.