Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Sivas’ta Zehirlenme Şüphesi
Sivas'ta 488 kişi zehirlenme şüphesi ile hastaneye akın etti.
VEREN: “ŞUANDA ÜNİVERSİTELERDE
Beyaz TV'de dün Özel olarak yayınlanan “15 Temmuz Destanı” adlı programa konuk o
Sivas'ta 15 Temmuz Demokrasi v
Sivas'ta "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" kapsamında yapılan anma prog
Şehitlerimiz Sivas'ta Dualarla
Vali Davut Gül, 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinli
BU GÖRÜNTÜ SİVAS’A, ÜNİVERSİTE
Akademik, idari ve işçi yaklaşık 5 bin çalışanı olan Sivas Cumhuriyet Üniversite
Alevilerden Sivas çağrısı

Alevilerden Sivas çağrısı

  Bu haber 01 Temmuz 2018, Pazar 15:31:11 eklenmistir.
Alevilerden Sivas çağrısı Alevi örgüt temsilcileri Sivas katliamının 25. yıldönümünde “Ben insanım diyen herkes Madımak önüne gelsin” açıklaması yaptı.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Alevi örgütlerinin temsileri, Sivas katliamının 25. yıl dönümünde yarın Sivas’ta yapılacak anma törenleri için çağrı yaptı. Alevi örgütlerinin temsilcileri ,“ben insanım” diyen herkesi Madımak önüne beklediklerini belirterek, “Unutursak yüreklerimiz kurusun” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan: “Ana dava zaman aşımından düştü. Üç firari sanığın yakalanması yönündeki dava devam ediyor. Geçen hafta mahkeme vardı ve duruşma 45 saniyede bitti, 25 yılda sanıklar yurt içinde, yurt dışında evlendiler, nikah yaptılar, çocukları oldu, ehliyet aldılar. Sivas Emniyeti’ne 500 metre mesafede yaşayan Cafer Erçakmak’ı bulamadılar. Devlet bu katliamla yüzleşmedi. 25 yıl önce devlet katliamın doğru okusaydı bugün bu noktalara gelmezdik. 2 Temmuz pazartesi günü (yarın) bizler Madımak’ın önünde olacağız ve taleplerimizi bir kez daha haykıracağız. Sesimizin gür çıkması için ‘ben insanım’ diyen, vicdanı olan tüm canları katliamı 25’inci kez lanetlemek için Sivas’a bekliyoruz.”

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir: “Katiller 25 yıl önce ellerini kollarını sallayarak kente girdi, saatlerce kente sloganlar atarak dolaştı, içinde canlarımızın olduğu Madımak’ı ataşe verdi. Gelinen noktada biz Sivas’a gelmek için tekrar tekrar durduruluyoruz, aranıyoruz, Madımak’ta yaşamını yitiren canlarımıza bir karanfil sunmamıza engel olunuyor. 25 yıl önce hedef Alevilerdi, aydınlardı, hedef laiklikti, cumhuriyetti. İnsanları diri diri yakacak kadar insanlıktan çıkmış azılı, gerici, yobaz güruhun saldırısı sonucu yaşanan katliam tarihe kara bir leke olarak geçmiştir. Bütün canları, duyarlı, vicdanlı insanları 2 Temmuz Pazartesi günü Sivas’a Madımak’ın önüne bekliyoruz. Unutursak yüreklerimiz kurusun.”

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez: “25 yıl önce Sivas’ta ne yaşandıysa mahkeme, siyasi sürece baktığımızda aynı şey yaşanmıştır ve yaşanmaya devam ediyor. Almanya Solingen’de Naziler Amasya’nın Mercimek Köyünden beş kişiyi yakarak öldürmüşlerdi. Alman devleti kendi parlementosunda karar çıkardı, hem Türkiye halkından ve hem de Genç ailesinden özür diledi ve burasını müze yaptı. Burada her yıl Alman devleti anma etkinliği yapıyor ve Türkiye’den meclis başkanları, bakanlar, milletvekilleri de buraya gidiyor. Oraya gidip bunun katliam, insanlık suçu olduğunu söyleyenler Türkiye’ye geldiklerinde 33 canın yakıldığı Madımak Oteli için bunu inkar ediyorlar.”ETÄ°KETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SOZ SIZDE!


Adiniz :
Baslik :
Yorumunuz :
 
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.