Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
REKTÖR MÜ DEREBEYİ Mİ?
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Alim Yıldız devletin imkânlarını har vurup
Polisin düşürdüğü tabanca, kar
SİVAS'ta, cadde kenarındaki kar birikintisinde, içi mermi dolu şarjör ve tabanca
Yardımcı doçentlere daha uygun
Yardımcı doçentliğin kaldırılması ile ilgili düzenleme TBMM Eğitim Komisyonu'nda
CHP Merkez ilçe örgütü Uğur Mu
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Merkez İlçe Başkanlığı, 'Adalet ve Demokrasi
MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİNDE ADALE
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümünd
SİVAS'TA FETÖ'DEN YARGILANAN AKADEMİSYENLERE CEZA YAĞDI...

SİVAS'TA FETÖ'DEN YARGILANAN AKADEMİSYENLERE CEZA YAĞDI...

  Bu haber 05 Ocak 2018, Cuma 02:14:38 eklenmistir.
SİVAS'TA FETÖ'DEN YARGILANAN AKADEMİSYENLERE CEZA YAĞDI... FETÖ/PDY soruşturması kapsamında çoğu akademisyen 18 sanığın yargılandığı davada 12 sanığa 2 yıl 6 ay ile 15 yıl arasında değişen hapis cezası verildi, 6 sanık ise beraat etti.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sivas'ta, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık, sahte özel belgeyi bilerek kullanma, silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, silahlı terör örgütüne üye olmak ve terörizmin finansmanının önlenmesi' suçlarından haklarında dava açılan 18 sanığın yargılandığı davada karar duruşması yapıldı. Sivas 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, aralarında akademisyenlerin de bulunduğu tutuklu sanıklar Ömer Cevit, Ümit Erkan Vurdem, Erol Pala, Ali Feyzullah Şahin, Ramazan Bulduk, Ahmet Ali Korkmaz ile tutuksuz sanıklar İ.Ö.U., S.Y, Y.T, A.B, A.G, F.T., Ferruh Balaban, Fikret Özkan, Durmuş Tatlılıoğlu, Sefa Gültürk ve sanık avukatları ve bazı sanık yakınları katıldı.

Kahramanmaraş E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Harun Dönmez ile Tokat T Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan Veysel Tıkaç, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Cumhuriyet Üniversitesi'nde 'akademisyenler imamı' ve 'doktorlar ve mahrem imamı' olduğu iddiasıyla yargılanan Veysel Tıkaç, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Sohbetlerde dini bilgiler verdiğini iddia eden Veysel Tıkaç, "Terör ve terör örgütlerini kınıyorum. 15 Temmuz'u yapanların Allah bin türlü belasını versin, ByLock kullanmadım. Sağlık durumumdan dolayı tahliyemi ve beratımı talep ediyorum." dedi.

Tutuklu sanıklardan Prof. Dr. Ömer Cevit ise üniversitede rektör adayı olduğunu anımsatarak, bunun demokratik bir hak olduğunu söyledi. FETÖ/PDY'nin adayı olmadığını öne süren Ömer Cevit, "Üzerime atılı suçları kabul etmiyorum, ByLock kullanmadım. Hakkımda beyanları olan tanıkların beyanları doğru değil, 18 aydır tutukluyum ve tahliyeme karar verilmesini talep ediyorum" diye savunma yaptı.

Tutuklu sanıklardan Ali Feyzullah Şahin de önceki beyanlarını tekrar ederek, örgütün herhangi bir yapısında yer almadığını ve Bank Asya'ya talimatla para yatırmadığını savundu. 16 aydır tutuklu olduğunu belirten Şahin, suçsuz olduğunu öne sürerek tahliyesini ve beratını talep etti.

Tutuklu sanık Harun Dönmez ise Sultan Murat Koleji'nde öğretmenlik ve müdür yardımcılığı görevleri yaptığını söyleyerek, "Bank Asya'ya talimatla para yatırmadım. Çalışanların işe girip çıkması bilgim dışındadır. Geçimim için kolejde çalıştım, 10 aydır tutukluyum ve tahliyemi talep ediyorum" dedi.

Örgütün 'doktorlar ve mahrem' imamı olduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan Ramazan Bulduk da hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, şu şekilde savunma yaptı:

"Terörist değilim, hiçbir terör örgütünden emir almadım. Adımın böyle bir terör örgütüyle anılmasından rahatsızım. ByLock kullandığım yönündeki iddiaları kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beratımı talep ediyorum."

Diğer sanıklar da haklarındaki iddiaları kabul etmedi. Mahkeme heyeti, sanıklar hakkında karar vermek üzere duruşmaya 4 saat ara verdi.

MAHKEME KARARINI AÇIKLADI

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Gaygubet evinde yakalanan sanıklardan Veysel Tıkaç'a 15 yıl, Ramazan Bulduk'a 13 yıl 6 ay, Ömer Cevit'e 7 yıl 6 ay, Ümit Erkan Vurdem'e 10 yıl, Erol Pala'ya 7 yıl 6 ay, Ali Feyzullah Şahin'e 6 yıl 3 ay, Ahmet Ali Korkmaz'a 12 yıl, Harun Dönmez'e 7 yıl 6 ay, Ferruh Balaban'a 7 yıl 6 ay, Fikret Özkan'a 7 yıl 6 ay, Durmuş Tatlılıoğlu'na 6 yıl 3 ay, Sefa Gültürk'e 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti tutuklu sanıklar Ömer Cevit, Ali Feyzullah Şahin, Harun Dönmez ve Erol Pala'yı tahliye etti. Tutuksuz sanıklar Y.T., S.Y., İ.Ö.U., A.B. F.T. ve A.G'nin ise beraatine karar verdi.ETÄ°KETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SOZ SIZDE!


Adiniz :
Baslik :
Yorumunuz :
 
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.