Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
REKTÖR MÜ DEREBEYİ Mİ?
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Alim Yıldız devletin imkânlarını har vurup
Polisin düşürdüğü tabanca, kar
SİVAS'ta, cadde kenarındaki kar birikintisinde, içi mermi dolu şarjör ve tabanca
Yardımcı doçentlere daha uygun
Yardımcı doçentliğin kaldırılması ile ilgili düzenleme TBMM Eğitim Komisyonu'nda
CHP Merkez ilçe örgütü Uğur Mu
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Merkez İlçe Başkanlığı, 'Adalet ve Demokrasi
MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİNDE ADALE
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümünd
C.Ü.MEZUNU DİPLOMALI HURDACININ HİKAYESİ

C.Ü.MEZUNU DİPLOMALI HURDACININ HİKAYESİ

  Bu haber 19 KASIM 2017, Pazar 23:36:59 eklenmistir.
C.Ü.MEZUNU DİPLOMALI HURDACININ HİKAYESİ ürkiye’de gerçek işsiz sayısı 6 milyon 611. İyi bir gelecek hayali kuran yaklaşık 1 milyon üniversite mezunu ise ellerinde diplomalarla iş arıyor.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Her geçen gün artan işsizler ordusundan sadece biri olan Seyfettin Koceman’ın hikayesi diğer işsizlerden biraz daha farklı. Siirt’in Şuzan köyünde ikamet eden Koceman, kendilerine dayatılan koruculuğu kabul etmemeleri üzerine Siirt’te yerleşerek hurdacılıktan elde ettiği gelirle 10 nüfuslu ailesine geçim kaynağı olmaya çalışıyor. 2016 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Yönetim Bölümü’nde mezun olan Koceman, peşinde koştuğu hayalleri olduğunu ve asla umudunu yitirmediğini ifade ederek, “Benim bu hayattaki en büyük ödülüm onurlu yaşamdan ödün vermemem dir. Alın terim onurumdur” ifadeleri ile yaşam hikâyesini Gazete Yaşamla paylaştı.

 ‘Koruculuk dayatılınca köyü terk etmek zorunda kaldık’

 Yıllardır yaşadıkları ve her sokağında anılarının olduğu Siirt’in Şuzan köyünden göç ederek il merkezine taşındıklarını ifade eden Koceman, “Birçok köylümüz korucu olmayı tercih etti. Benim ailem kabul etmedi. İnsan öldürmek yada öldürmek için görev almak iyi bir şey değil. Biz ki bir karıncanın bile yaşam hakkı önünde saygıyla eğilen insanlarız. İnsan öldürmek amacı ile üretilen silah adı altında demir parçasının mahkûmu olmayı tercih etmedik. Yerine ekolojik dönüşüme katkı sunan bu mesleği tercih ettim”

  ‘Hayalim doktor olmaktı’

 İlkokul döneminde hep doktor olmayı isteyen Koceman, “ Doktor olmak için çok çabaladım. Fakat istediğim puanı alamayınca ona yakın olan ve sağlık hizmeti ile iç içe olan Sağlık Hizmetleri Yönetici Bölümü’nü kazanma şaşı yakaladım. Büyük bir özveri ile sarıldığım bu bölümü başarı ile bitirdim. Yaklaşık bir yıldır atama bekliyorum. KPSS sıvını başarı ile kazandım. Halen kadro açılmasını bekliyorum. Umudumu yitirmedim elbet bana da şans güler”

  ‘Ben çalmıyorum dönüşüme katkı sunarak ekmeğimi kazanıyorum”

 Kendisine yönelttiğimiz soruları sempatik tavırlar ve gülümseyen ifadelerle cevaplayan Koceman, “diplomalı olduğunu bilen çevrenizin arkadaşlarınızın size karşı tavrı nedir?” Sorusuna, “Ben çalmıyorum, dönüşüme katkı sunuyorum” ifadesi ile cevabını şöyle sürdürdü: “ Tabiki zaman zaman çok zor şartlarla karşılaşıyorum. Bunun psikolojik ve sosyal tahribatını tarif etmek mümkün değil. Bunu ancak yaşayan bilir ve ben bilirim. Dününün; aileniz sizin okumanız için elinde avucunda ne varsa harcıyor. Hele bir de aileniz benim ailemin yaşadığı zor imkanlara sahipse, bu daha da anlatılmaz oluyor. Sınıf arkadaşınızdan daha başarılısınız. Ve atama hayali ile diploma coşkusu yaşıyorsunuz. Ama yanındaki arkadaşlarınızın çoğunun Ankara’da dayıları olduğu için hemen göreve atana biliyor. Siz elinizdeki diplomanızla çaresiz şekilde, “birileri insafa gelirde beni görür” umudu ile yaşıyorsunuz.  Bir yandan bu psikoloji diğer yanda ise geçim derdi. Bütün bunları bir arada yaşıyorum işte”

 

 Çifte standar peşini bırakmadı

Daha önce ikamet ettikleri Şuzan köyünde tek varlıkları olan arazileri baraj altında kalanca buradan bir tazminat alma umudu ile yaşadıklarını ifade eden Koceman,  “Şuzan köylülerinin neredeyse tamamı istimlak ücretini alırken, üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen benim ailem halen 5 kuruş bile almadı. Parasını alanların neredeyse çoğu torpil ile aldı. Fakat biz kime gideceğimiz bilmediğimiz için maalesef bu haktan da mahrum edilmişiz”

  ‘Arabamı sürüp, Allaha havale ediyorum’

Fakülte bitirmesine rağmen hurdacılık yapmaktan üşenmediğini ifade eden Koceman, “Her sabah erkenden evden çıkıyorum. 8 kardeşim ve yaşlı annem ve babam var. Her sabah kendi kendime ‘rast gele diyorum’ maruz kaldığım yaşantıyı Allaha havale ediyorum. Elbet bir gün sesimi duyar. Ben mutlu bir insan değilim, fakat akşam eve ekmek götürdüğümde yüzüme bakan kardeşlerimin bana gülümsemesi beni yeterince mutlu ediyor” dedi.

KAYNAK: GAZETE YAŞAMETÄ°KETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SOZ SIZDE!


Adiniz :
Baslik :
Yorumunuz :
 
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.