Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Erdoğan, TBMM'de farklı partil
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, "Parlamentoda 300'ün altında kalırsak koalisyon
Akşener: "Bize FETÖ'cü dendiği
İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, SÖZCÜ'ye konuştu.
İnce: "Her partiden insanı Bak
'Zımba gibi bir ekip' kurduğunu ve seçilmesi halinde her partiden insanı Bakanla
Meydandan 3 milyon, sosyal med
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin İzmir'deki mitingini milyonlar tak
Akşener'in mitinginde elektriğ
24 Haziran seçimlerine İstanbul mitinglerityle devam eden İYİ Parti Genel Başkan
ByLock'ta yeni dönem: 3 milyon mesaj çözüldü

ByLock'ta yeni dönem: 3 milyon mesaj çözüldü

  Bu haber 18 Nisan 2017, SALI 17:59:03 eklenmistir.
ByLock'ta yeni dönem: 3 milyon mesaj çözüldü Gerçek Hayat dergisi, FETÖ operasyonlarının en önemli delili olan ByLock'a dair çok çarpıcı bilgilere ulaştı: 3 milyon ByLock mesajı çözüldü. ByLock'çuların tespit edilmesiyle ilgili yeni kriter "En az 3 defa farklı günlerde Litvanya'daki sunucu ile temasa geçilmesi" olarak belirlendi. 90 bin Bylock kullanıcısına henüz işlem yapılmadı, pasaportlarına zayi kaydı düşüldü. Mesajlar tamamen çözüldüğünde, şu anda 115 bin olan FETÖ'cü sayısının 4 katına çıkacağı belirtiliyor.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gerçek Hayat dergisinin bu haftaki kapağı, FETÖ'yle mücadelenin en önemli delili olan Bylock'a dair bilinmeyenleri gözler önüne seriyor. Emeti Saruhan imzalı dosya habere göre, yapılan incelemelerde "115 bin kişide" Bylock tespit edildi. Ele geçirilen ByLock yazışmalarında 215 bin kayıt görünüyor. Ancak yetkililer bir kişinin programı birden fazla kurmuş olabileceği için mükerrer kayıtlar olduğunu söylüyor. Bu mükerrer girişler ayıklandı, IP çatışması gibi teknik ayrıntılar değerlendirildi ve kesin olarak ByLock kullanıcısı olduğu tespit edilen kişi sayısı 115 bin olarak belirlendi. Bu nedenle düzenlenen bu son listedekilerin kesin olarak örgüt üyesi olduğu kabul ediliyor.

 

17- 25 Aralık darbe girişimleri, Tahşiye ve Balyoz kumpaslarında görev alan ekibin hepsinin ByLock'çu olduğu tespit edildi.

Kriter değişti: 3 kere iletişime geçen Bylock'çu

ByLock soruşturması ilk başladığında mavi, turuncu ve kırmızı şeklinde üç renk üzerinden tanımlama yapılmıştı. Mavi renk olarak belirtilenler programı ADSL üzerinden indirilmesi durumunda, kullanılan kişinin tespitinin zor olması, en az kullananlar şeklinde, turuncu renk daha fazla kullanan, kırmızı renk ise en az 300 defa kullanmış olanlar için tanımlanmıştı. Yetkililer bu sınıflandırmaya göre mavi listede olanların bazı hakimler tarafından tutuklanmadığını ifade ediyor. Şimdiki listede ise bu ayrım kullanılmıyor. Sebebi listenin kesinleşmesi. Bir kişinin ByLock'çu sayılması için kabul edilen yeni kriter "En az 3 defa farklı günlerde Litvanya'daki sunucu ile temasa geçilmesi." IP çakışması, Wifi, ADSL karışıklığı gibi durumlar da bu son kriterle elenmiş oluyor.

3 milyon mesaj çözüldü

ByLock'tan 18 milyon kadar mesajlaşma yapılmış. Bu mesajların 3 milyon kadarının içeriği çözüldü. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Bürosu (KOM) gerekli analizi yaptıktan sonra mesajları tasnifleyerek savcılara gönderecek. 18 milyon yazışma içerisinde kandil mesajları, dua istekleri gibi günlük konuşmaların yanı sıra kritik örgüt içi yazışmalar da var. Örneğin HSYK üyelerinin isimleri ByLock üzerinden yapılan yazışmalarda tartışılmış.

Kripto elemanların adı yazışmalarda geçiyor

Deşifre olmamış, örgütle herhangi bir şekilde irtibatı olduğu ispatlanamayan, ByLock da kullanmayan kripto örgüt mensuplarının bir kısmının adı da bu yazışmalarda geçiyor. Tespit edilen bu kişiler de örgüt üyesi olmaktan dolayı tutuklanıyor. Böyle bir olay Urfa'da yaşandı. Örgütle hiç bağlantısı yok gözüken, ByLock'u da olmayan bir polis memurunun adı, çözülen ByLock yazışmalarında "Urfa KOM'da deşifre olmamış X adlı elemanımız var" şeklinde geçince örgüt üyeliğinden yakalandı.

2 yıl sürecek

ByLock'taki bütün yazışmalar ancak 2 yıla kadar çözülecek. Sistem 10 gün gerideki yazışmaları otomatik olarak sildiği için bazı yazışmalar sadece görüntü olarak elde edilebildi, ID'lere ulaşılamadı. Bunların eşleştirilmeleri de yapılacak. Bu çözümlemeler sonucu ByLock kullanmayan ancak yazışmalarda adı geçen örgüt mensuplarına da ulaşılacak. Şu anda 115 bin olan sayının bu sayede 4 katına çıkması bekleniyor.

90 bin kişiye daha işlem yapılacak

Bugüne kadar ByLock'çulara yönelik yapılan operasyon sayısı 10 bin civarı. Bunlardan 2-3 bin kişi kadarı polis ve asker. Yani toplam sayının ancak yüzde onuna tekabül eden bir sayı söz konusu. 90 bin kişiye henüz işlem yapılmadı. Ancak ByLock listesindeki kişilerin yurt dışına kaçmalarını engellemek için pasaportlarına zayi kaydı düşüldü. Yurtdışına çıkmaya kalktıkları anda pasaportlarına el koyuluyor.

 

MİT'ten ByLock kullanan 100 FETÖ'cü atıldı

15 Temmuz'dan hemen sonra MİT önce ByLock listeleri üzerinden kendi içini temizledi. Yaklaşık 100 MİT personeli işten atıldı. Adalet Bakanlığı da konuyu ciddiyetle ele alan kurumlardan biri oldu. ByLock'çu olduğu belirlenen personelin listesi verildi ve personel temizlendi. Çağlayan Adliye Sarayı'ndaki hakim, savcı ve personele tek tek bakıldı. İstanbul Adliyesi'nden yaklaşık 15- 20 FETÖ'cü açığa alındı. Meslekten ihraç edilen hakimler Metin Özçelik ile Mustafa Başer'in ByLock kullandığı ise ihraçtan sonra ortaya çıktı.

Emniyet Müdürlüğü de FETÖ'yü ciddi bir şekilde takip etti. Poliste grup sohbetler olduğu için kolay çözüldü. Orduda ise tek tek, hücre tipi yapılanma olduğu için henüz deşifre olmamış subaylar var.

Hepsi ByLock kullanıcısı çıktı

17- 25 Aralık darbe girişimleri, Tahşiye ve Balyoz kumpaslarında görev alan ekibin hepsinin ByLock'çu olduğu tespit edildi.ETÄ°KETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SOZ SIZDE!


Adiniz :
Baslik :
Yorumunuz :
 
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.