Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ ÖĞRENCİ AR
Birçok olumsuz, hukuksuz, kötü, kayırmacı uygulama, skandallarla ve yaşattığı pe
"NE MUTLU !!!! BİZE" KARS'DAN
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi "KARS'DAN EDİRNE'YE" HERKESİN DİLİNDE ! Eğitim-İş’
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SONDAN
Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan "UR
REKTÖR “SÖZ VERİYORUZ” DEDİ AM
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri, personeli ve Sivas kamuoyu üniversite
FETÖ operasyonu: 10 kişiye göz
Sivas'ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturm
NESLİ TÜKENEN TIBBİ AROMATİK BİTKİLERİ KÖYLÜLER KORUYACAK

NESLİ TÜKENEN TIBBİ AROMATİK BİTKİLERİ KÖYLÜLER KORUYACAK

  Bu haber 13 KASIM 2016, Pazar 22:32:45 eklenmistir.
NESLİ TÜKENEN TIBBİ AROMATİK BİTKİLERİ KÖYLÜLER KORUYACAK Türkiye'deki 9 bine yakın tıbbi aromatik ve endemik bitkinin bin 500'ünün bulunduğu Sivas'ta, yanlış zamanda ve şekilde hasat nedeniyle geleceği tehdit altında olan tıbbi aromatik bitkilerin neslini korumak amacıyla Cumhuriyet Üniversitesince (CÜ) başlatılan proje kapsamında köylülere eğitim verilecek.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CÜ Sivas Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi ve proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Esra Uçar,  yaptığı açıklamada, tıbbi aromatik bitkilerin tıbbi amaçla tüketilen, ilaç sektöründe ve alternatif tıp alanında kullanılan, sağlığa faydalı bitkiler olduğunu söyledi.

Sivas'ın endemik ve tıbbi aromatik bitki açısından zengin olduğunu aktaran Uçar, "Türkiye'de, 9 bine yakın tıbbi aromatik ve endemik bitki çeşidi var. Bunların yaklaşık bin 500'ü Sivas'ta yetişiyor ve 420'si endemik." dedi.

Uçar, tıbbi aromatik bitkilerin doğadan direkt toplandığını belirterek, "Bu bitkilerin kültüre alımı çok az. Bir çoğu doğadan yanlış zamanda toplandığı için tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Bu bitkilerin sabahın erken saatlerinde, güneş tam tepeye çıkmadan toplanması gerekiyor ama böyle yapılmıyor. Köylüler bu bitkileri günün her saatinde toplayabiliyor. Toplandıktan sonra yanlış yöntemlerle kurutuluyor. Direkt güneşte kurutulduğunda bitkilerin etken maddelerinde kayıplar meydana geliyor." diye konuştu.

Tıbbi aromatik bitkiler üzerine çalıştığını dile getiren Uçar, bu bitkilerin doğru toplanması konusunda "Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Kültüre Alınması ve Endüstride Kullanımının Yaygınlaştırılması" adlı proje hazırlayarak Orta Anadolu Kalkınma Ajansına (ORAN) sunduğunu aktardı.

Uçar, projenin 130 bin lira maliyeti olduğunu ve kabul edildiğini anlatarak, şunları kaydetti:

"Sivas tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliği açısından zengin bir il. Bu bitkilerin bir çoğu da sadece bu bölgede yetişiyor. Bu bitkilerin değerlendirilmesi gerektiğini düşünerek bir proje hazırladık. Bitkileri kültüre almak, bitkilerin toplanması, hasadı, kurutulması sırasında yapılan yanlışların giderilmesi üzerine bir çalışma gerçekleştirdik. Tıbbi ve aromatik bitkiler zaman içerisinde tükenme tehdidiyle karşı karşıya çünkü köylüler bunu yanlış zamanda ve şekilde topluyor. Genelde de kökleriyle topluyorlar. Bu bitkiler, tohumlaşıp etrafa tohumunu saçmadan kökten toplandığı zaman bir daha o bitki orada yetişmiyor. Aynı yanlış sürekli yapıldığı sürece o bölgedeki bitki çeşitliliği azalıyor."

Projeyle nesli tükenmekte olan bitkilerin kültüre alınarak devamlılığının sağlanmasını amaçladıklarını dile getiren Uçar, "Bitkilerin toplanmasında, kurutulmasında ve saklanmasında yapılan yanlışların düzeltilmesi için köylülere eğitim verilecek. Eğitimlerde bitkilerin ne zaman ve nasıl toplanması gerektiği, kurutma koşullarıyla ilgili kapsamlı bilgiler verilecek. Bitki toplamayla ilgili belirli materyaller dağıtılacak. Amacımız sağlığa faydalı bu bitkilerin neslinin devamlılığını sağlamak. Eğitimleri de ilkbahar döneminde yapmayı planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Sivas'ta sarı kantaron, civan perçemi, aslan pençesi, madımak, kekik gibi bitkilerin sıklıkla ve yanlış yöntemle topladığına dikkati çeken Uçar, zamanla bu bitkilerin neslinin tükenmesiyle karşı karşıya kalınabileceğini söyledi.

Uçar, proje kapsamında verilecek eğitimle köylülerin bilinçlendirileceğini ve bu şekilde tıbbi aromatik bitkilerin geleceğini güvence altına almak istediklerini sözlerine ekledi.ETÄ°KETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SOZ SIZDE!
Metin Karabulut
''ÖRTMEK''bitkisi
Sivas Çayırağzı mahallesi(üçlerbey)harmançayırından Kızılırmak'a doğru olan tarlalarda hendek kenarlarında yetişen bitki 1980 yılına kadar mevcut idi.Yenişehir semti kurulması itibarı ile maalesef bu endemik bitki de yok oldu.Bu bitki araştırılması gereken öneme haizdir.Tadı çok lezzetli soyularak yenen bitki türlerinden idi.Cumhuriyet Üniversitesi botanik bölümü bu konu hakkında araştırma yapar ise Sivas'a yeni endemik bitkisini kazandıracaktır.İlgili olan yetkililere saygılarımı arz ediyorum...


Adiniz :
Baslik :
Yorumunuz :
 
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SİVAS'IN GERİLEMESİNİNDE ÖNEMLİ PAY SAHİBİ Mİ OLMUŞ ?
C.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünün Alkollü Gezisi
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.