Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
METİN KÜLÜNK: “HER ŞEY VAKTİND
70 Âlim’in katılımı ile gerçekleşen ve Sivas Arifan Külliyesi'nde düzenlenen An
HASTALARIN TELEFONLARINI ÇALAN
Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi´nde yaşana
REKTÖR DANIŞMANININ KARDEŞİ AK
Yalova Revizyon Gazetesi’nin haberine göre, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Alim
Fetö Operasyonunda 8 Gözaltı
2 ilde düzenlenen FETÖ/PDY operasyonunda 8 şüpheli gözaltına alındı.
İl Başkanı Bulut'tan Camide Si
Büyük Birlik Partisi (BBP) Sivas İl Başkanı Uğur Bulut camide siyaset yapan vaiz
Saraç: "YÖK kaldırılırsa 185 YÖK gelir"

Saraç: "YÖK kaldırılırsa 185 YÖK gelir"

  Bu haber 29 Subat 2016, Pazartesi 18:56:08 eklenmistir.
Saraç: YÖK Başkanı Saraç, YÖK'ün kaldırılması durumunda gerekli düzenlemeler yapılmazsa ciddi sorunlar oluşabileceğini söyledi

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yüksek Öğretim Kurumu'nda (YÖK) Başkanı Yekta Saraç,YÖK'ün kaldırılması konusunda, "Anayasa değişikliğinde bu konuyla ilgili bir uzlaşma söz konusu olursa Anayasa koyucu, yetkisini kullanır, bu kurulu da kaldırır. Başka kurulları, kurumları bakanlıkları da kaldırabilir. Bunun süreci bizim dışımızdadır" dedi.

YÖK Başkanı Saraç, kurumun kaldırılması, yapılan değişiklikler ve "paralel devlet yapılanması" hakkında Bugün gazetesine konuştu.

"Gerekli düzenlemeler yapılmaz ve popülizm tercih edilirse toplum 1 YÖK yerine 185 YÖK ile karşılaşabilir" diyen Saraç,YÖK'ün kaldırılması konusunda şunları söyledi:

"Bu söylemler var. YÖK anayasal bir kurumdur. Anayasa değişikliğinde bu konuyla ilgili bir uzlaşma söz konusu olursa Anayasa koyucu, yetkisini kullanır, bu kurulu da kaldırır. Başka kurulları, kurumları bakanlıkları da kaldırabilir. Bunun süreci bizim dışımızdadır. Ama biz YÖK kalkıncaya kadar, yani anayasal değişiklik yapılıncaya kadar görevimizin başındayız. Fakat YÖK kaldırılırsa onun yetkileri ne olacak. Bu yetkiler buharlaşmayacağına göre ancak bir başka yere nakledebilirsiniz. Eğer bu konuda titiz davranılmaz, öncesinde gerekli düzenlemeler yapılmaz ve popülizm tercih edilirse toplum 1 YÖK yerine 185 YÖK ile karşılaşabilir. Bu takdirde de mesela eğitimde kaliteye ilişkin şikayet edeceğimiz bir mercii bile bulamayabiliriz. Türkiye'de, pek çok sorun yasalardan değil uygulamalardan kaynaklanmaktadır. Kalite Kurulu ve Yüksek Planlama Kurulu gibi eğitim sistemini emniyete alan yapılar kurulmalı.YÖK yetkileri anlamında küçülmeli fakat bunlar aceleye getirilmemeli."

YÖK'TE YAPILAN YENİLİKLER

YÖK yapısında değişikliklere gidildiğini vurgulayan Yekta Saraç, "Birçok kararı üniversitelerin kendilerine bıraktık" dedi. Saraç buna rağmen öğretim üyeleri ve öğrencilerin eleştirilerine maruz kaldığını belirterek, "Biz yetki devrettikçe bazen öğrencilerden bazen araştırma görevlilerinden bazen de öğretim üyelerinden eleştiri alıyoruz; neden bu yetkilerinizi devrediyorsunuz diye. Hatta 'YÖK yok olsun!' diye gösteri düzenleyen sendikalar bile 'YÖK'ün akademisyenler üzerindeki soruşturma yetkisini üniversitelere devretmesine karşı çıkıyor. Fakat biz kararlıyız, bu bir süreç ve sürdüreceğiz" dedi.

"PARALEL"LE MÜCADELE

"Paralel yapı" ile mücadele konusuna değinen YÖK Başkanı, "Devletin hassas olduğu her konuda anayasal bir kurul olan YÖK de hassasiyet gösteriyor. Bu hususta tedbirler alınıyor. Böyle de olmalıdır zaten. Ama şu unutulmamalı.YÖK'ün bu gibi denetleme soruşturma konularında kapasitesi son derece yetersiz" ifadelerini kullandı.ETÄ°KETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SOZ SIZDE!


Adiniz :
Baslik :
Yorumunuz :
 
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SİVAS'IN GERİLEMESİNİNDE ÖNEMLİ PAY SAHİBİ Mİ OLMUŞ ?
C.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünün Alkollü Gezisi
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.